1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
svp [43]
3 years ago
15

There are 9 tennis balls in 3 cans. What is the rate of number of tennis balls to number of cans?

Mathematics
1 answer:
garri49 [273]3 years ago
6 0

ivied the total number of tennis balls buy the number of cans to see how many tennis balls are in 1 can

9 divided by 3 = 3

 there are 3 tennis balls per can

 fraction would be 3/1  ( meaning 3 balls to 1 can)

You might be interested in
The first aspect of the argument you must evaluate is the truth of the reasons that are being used to support a conclusion. (Poi
Marina86 [1]
True because it the reasons used to support the conclusion are fake or false, then the argument is lost
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Calculate the side lengths a and b to two decimal places.
Strike441 [17]

Answer:

A.)=24.78

B.)=26

C.)=7.33

D.)=25.44

Step-by-step explanation:

A.)11.40+13.38=24.78

B.)11+15=26

C.)4.18+3.15=7.33

D.)10.92+14.52=25.44

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Problem 2.2
lana [24]

Answer:

$3.60.

Step-by-step explanation:

4.5 = x + 20% of x

4.5 = x + 0.2x

1.2x = 4.5

x = 3.75

6 0
2 years ago
Every year, the value of a property in singapore appreciates by 15% of its value in the previous year. If the value of the prope
tensa zangetsu [6.8K]

Answer:

629 510$

Step-by-step explanation:

$899300 - (30% of $899300)

cuz its two years away from 2010 so it will have gone up 30 % so to rewind time, just go back 30%

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Suppose you bought supplies. Three rolls of streamers and 15 party hats cost $30. Later, you bought 2 rolls of streamers ad 4 pa
Zolol [24]
Since 30÷15 is 2 you now know each party hat is 2 dollars. Now we know that and we can easily find out how much a roll of streamer is. 11-(4x2)=3. 3÷2=1.5. One roll of streamer is $1.50 and one party hat is $2. I'm pretty sure I did this right lol I hope it helps
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve the equation. Show your work. 85 = 6b + 19
    14·2 answers
  • How many decimals can 2/5 represent?
    13·1 answer
  • George was reading a mystery story. He read 42 pages in one hour. At this rate how many pages can he read in 40 minutes?
    7·1 answer
  • How do I calculate the perimeter of this figure?
    5·1 answer
  • A bakery offers a sale price of $2.60 for 6 muffins. What is the price per dozen?
    10·2 answers
  • Lola already has 6 pennies, and she plans to save more. In her first week
    14·1 answer
  • The count of bacteria in a certain experiment was increasing at a rate of 2.5% per hour. if the experiment started with 1600. fi
    13·1 answer
  • PLEASE HELP ME !!!! WILL GIVE BRAINLIEST TO WHOEVER ANSWERS CORRECTLY
    10·2 answers
  • Write the equation of the line in Point-Slope Form given the information below.
    13·1 answer
  • What are two consecutive integers whose sum is 327?
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!