1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
KIM [24]
3 years ago
12

General admission tickets to the fair cost $3.50 per person ride passes cost an additional $5.50 per person parking costs $6 for

the family the total costs for ride passes and parking was $51 how many people in the family attended the fair
Mathematics
1 answer:
Ghella [55]3 years ago
8 0
5, 3.50+5.50= 9 per person 6 parking so 51-6 for parking = 45 and 45/9= 5
You might be interested in
What is the equation of the line in slope-intercept form?
kari74 [83]

Answer:

y=400/300x

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Need help on this one!! plz show process
diamong [38]
Sally is 6 and Tomas is 3 so

6 +(3×2)

and 6-3
6 0
3 years ago
Dion practiced the long jump . He jumped 3.05 meters,2.74 meters and 3.3 meters.What was the average length of Dion's jumps?
Mademuasel [1]
All you do is subtract 3.05 and 2.74 then do the same thing with the other ones and see what number is between all of them. What grade are you in
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Here are the LETTERS that goes with the file<br> <br> A=3<br> B=4<br> C=6<br> D=2
Jlenok [28]

Answer:

I think 120

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Buthaina babysat nine times. She earned 15, 20,10,12, 20,16, 80, and 18 dollars for eight of the babysitting jobs. How much did
bija089 [108]

Answer:

216

according to 9*mean(24)

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Of the following sets, which represents a function?
    10·2 answers
  • What fraction is equal to 2/5 4/7,4/10,6/9
    15·1 answer
  • The graph of y = -5x + 1
    6·1 answer
  • Round the number to the hundredths place. 26,379.87492 A. 26,379.87 B. 26,379.88 C. 26,380 D. 26,400
    14·1 answer
  • Please Help! Math- Slope!
    11·1 answer
  • 0.48m divided by 8 equals
    7·2 answers
  • What is 6 divided by 2
    6·2 answers
  • Please help, I really need this
    13·1 answer
  • Three bags of chips and sodas cost $12.50. Four bags of chips and two sodas cost $10.00. What is the cost of each item? ASAP pls
    5·1 answer
  • Write the equation of a line using the following information: m = -4, b = 3
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!