1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Oliga [24]
3 years ago
8

Suppose GDP in this country is $1,330 million. Enter the amount for government purchases. National Income Account Value (Million

s of dollars) Government Purchases ( G ) A. Taxes minus Transfer Payments ( T ) B. 455 Consumption ( C ) C. 700 Investment ( I ) 280
Business
1 answer:
elena-14-01-66 [18.8K]3 years ago
3 0

Answer:

$350 million

Explanation:

the formula for calculating GDP is consumption + investment + government spending + net exports, since apparently this is a closed economy with no exports or imports, the formula should be:

GDP = C + I + G

  • GDP = $1,330 million
  • C = $700 million
  • I = $280 million

G = $1,330 - $700 - $280 = $350 million

You might be interested in
Hey people i have nothing to sy so yeah HI
stira [4]

Answer: hi

Explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Read the excerpt below from The Call of the Wild and answer the question that follows.
oee [108]
The primitive vs. civilization hope this helps
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
During the current period, Department A finished and transferred 50,000 units to Department B. Of the 50,000 units, 20,000 were
antoniya [11.8K]

Answer:

A. $1,615

Explanation:

Provided information,

Total transferred units = 50,000

Opening units = 20,000 which were 1/5 th complete

Equivalent units = 4,000

That means on the remaining 20,000 - 4,000 = 16,000 units full overheads were applied.

30,000 units were started and completed during the month, for which entire overheads will be added.

Newly started = 10,000 units 3/5th complete = 6,000 units completed in closing inventory.

Therefore total equivalent completed units on which overheads applied = 16,000 + 30,000 + 6,000 = 52,000 units

Ending goods in inventory = 10,000 units which are 6,000 equivalent units completed

Total overheads for the month = $14,000

Overheads = $14,000/52,000 = 0.269 per unit

For 6,000 units = $1,615 .38

Therefore correct option is

A. $1,615

8 0
3 years ago
Jasmine wants to enter a career with median earnings of at least $33,500, but she doesn’t want to go to college. Which of the fo
Usimov [2.4K]
Private detective most likely. 
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
List the four responsibilities businesses have to customers.
Rainbow [258]

Answer:

good luck bro you got this

Explanation:

to provide after-sale service on the basis of the nature of a product

to provide information about the changes introduced by the business

to take necessary steps to improve quality, reduce price and develop the network for distribution

to supply better quality goods at the right time at a reasonable price

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Modern Internet services help businesses provide timely customer service and resolve customer issues immediately. Which Internet
    14·2 answers
  • How does your credit score affect the price you pay for insurance? Discuss at least two methods for improving your credit score.
    9·1 answer
  • The types of problems the mne confronts when determining the need for training of its local workforces include determining who s
    5·2 answers
  • You notice that Coca-Cola has a stock price of $41.09 and EPS of $1.89. Its competitor PepsiCo has EPS of $3.90. But, Jones Soda
    13·1 answer
  • Refer to the figure above. if the economy is operating at full employment when its aggregate demand curve is ad2, then a further
    8·1 answer
  • Pablo has purchased several items from a gadget store. As the storekeeper bills the items, Pablo realizes that he does not have
    12·1 answer
  • What is implied when the total cost of producing Q1 and Q2 together is less than the total cost of producing Q1 and Q2 separatel
    6·1 answer
  • Which statement best describes the distribution of the rate of natural increase?
    15·1 answer
  • The Unique Bookshelf Company is considering the purchase of a custom delivery van costing approximately $50,000. Using a discoun
    5·1 answer
  • Individuals may find it more advantageous to purchase claims from a financial intermediary rather than directly purchasing claim
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!