a bagel cost $0.80.On Wednesday ,a dozen bagels cost $6.00. what is the unit price of a bagel on wednsday, if you buy 3 bagels?
if you buy a dozen bagels?
1 answer:
If a bagel costs $0.80 any day, then the unit price
is $0.80 per bagel.
If the unit price of a bagel is $0.80 , then every bagel
you buy costs $0.80 .
Only one thing changes: The price of a dozen on Wednesday.
If you buy 1 dozen ... or any number of dozens ... on Wednesday,
then the unit price of the contents of that bag is
($6.00) / (1 dozen) = $6.00 per dozen
If you want to convert that to a
different unit of measure, then
you do it like this:
(6.00 $/dozen) x (1 dozen/12 bagels)
= (6.00 x 1 / 12) ($/bagel)
= 0.5 $/bagel
or $0.50 / bagel .
You might be interested in
2/45 or 0.0444....
Hope this helped
Answer:
9+15i
Step-by-step explanation:
To make $200 a month with a 8 dollars p/h salary AFTER taxes. The simple math would just be 200/8 which would equal 25. Hope this helped!
> -1 2/3 ÷ (-2 1/5)
> -1.66.. ÷ -2.2
> 0.75454...
Answer: 0.75