1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
natta225 [31]
3 years ago
11

a bagel cost $0.80.On Wednesday ,a dozen bagels cost $6.00. what is the unit price of a bagel on wednsday, if you buy 3 bagels?

if you buy a dozen bagels?
Mathematics
1 answer:
maria [59]3 years ago
3 0

If a bagel costs $0.80 any day, then the unit price
is $0.80 per bagel.

If the unit price of a bagel is $0.80 , then every bagel
you buy costs $0.80 .

Only one thing changes:  The price of a dozen on Wednesday.

If you buy 1 dozen ... or any number of dozens ... on Wednesday,
then the unit price of the contents of that bag is

                        ($6.00) / (1 dozen)  =  $6.00 per dozen

If you want to convert that to a
different unit of measure, then
you do it like this:

                 (6.00  $/dozen) x (1 dozen/12 bagels)

             =  (6.00 x 1 / 12)  ($/bagel)

             =        0.5  $/bagel

                 or   $0.50 / bagel .
 
You might be interested in
Which order pair is a solution to the system of linear equations -4+y=8 and x-5y=17?
andreev551 [17]

Hello!

To find this ordered pair, we solve for x and y and put them together in an ordered pair.

-4+y=8

x-5y=17

Let's solve the first equation for y.

y= 12

Now, let's plug 12 into the second equation for y.

x-5(12)=17

x-60=17

x=77

Therefore, our ordered pair is (77,12)

I hope this helps!

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
1. Which statements are true?
podryga [215]
Number 1 a and d are true 

number to its b c and d

number 3 idk, sorry
5 0
3 years ago
What is the least common multiple of 15 and 8?
Arturiano [62]
O get the Least Common Multiple (LCM) of 15 and 8 we need to factor each value first and then we choose all the factors which appear in any column and multiply them: 

<span><span>15:      35</span><span>8:   222  </span><span>LCM:   22235</span></span>

<span>The Least Common Multiple (LCM) is:   2 x 2 x 2 x 3 x 5 = 120</span>

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
30 POINT QUESTION!
kap26 [50]
3-4 bathbombs and none

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
£6846 is shared equally between 7 people. How much does each person get?
jok3333 [9.3K]

Answer:

£978

Step-by-step explanation:

i did use a calculator so i don't know if this is wrong or not, sorry if it is.

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I need the answer to all of them that would be grate
    8·1 answer
  • 4 gallons of paint are used to paying 25 chairs if each chair used the same amount of paint how many gallons are used to paint e
    14·1 answer
  • Plz answer ASAP I will give you five stars
    9·1 answer
  • Pls helppp me this is very very urgent
    5·1 answer
  • Find the percent of each number 60% of 250​
    12·2 answers
  • Evaluate cos^2 (n/12)
    5·1 answer
  • Given the variance for data set is 1.20, what is the standard deviation?
    10·1 answer
  • Select the graph of the equation below. y=1/2x^2+2x-6
    11·2 answers
  • During a carpet sale, a carpet company sold $6,792 worth of carpet. If they sold 849 square yards of carpet, what was the averag
    15·1 answer
  • 1. Which set of points represents a function?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!