1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sdas [7]
3 years ago
11

Consider the ratio 3:5. Can you create an equivalent ratio by adding the same number to each quantity in the ratio? Explain

Mathematics
2 answers:
shepuryov [24]3 years ago
7 0
Yes you can and I hope this helps
iragen [17]3 years ago
4 0
Yes because the unit rate would be 1:2 and that's the rate of change in which 3:5 has.
HOPE IT HELPS!!
You might be interested in
What is the slope of the line on the graph?
Lelechka [254]

Answer:

5,-1,-7

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
What’s the answer for GCF 55 and 77
IgorLugansk [536]

Answer:

simple 11

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Wondering if anyone could help?
aleksklad [387]

Answer:

error

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
PLEASE HELP<br><br> Find the surface area of the triangular prism.
ASHA 777 [7]

Answer:

139

Step-by-step explanation:

First, find all the faces that you must find the areas of. In this case, you need to find the areas of two triangles and three rectangles.

In this triangular prism, the base is one triangle. If the area of the base is 7.75, we can assume that that holds true for both bases, and multiply 7.75 by 2 in order to find the area of both triangles.

Now find the area of each of the three rectangles by multiplying their individual heights and bases by each other. You should get 38, 47.5, and 38 as the areas of the rectangles.

Now add all the individual area's together. (They're bolded for clarity).

4 0
3 years ago
Find the length of MA<br> What is the area of triangle MNT?
tia_tia [17]
The length is 7 and there is no N
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Plz answer all or one thx
    9·2 answers
  • Estimate 306% of 25 hkhiuiuuigkuuigigiiuuu
    6·1 answer
  • P varies directly as q. When q = 31.2, p = 20.8. Find p when q = 15.3.
    5·2 answers
  • The length of a rectangle is 5 yd less than double the width, and the area of the rectangle is 52 yd2 . find the dimensions of t
    5·1 answer
  • What is the new price when $60 is increased by 20% then decreased by 20%?
    14·1 answer
  • A coffee business sells a pound of coffee for $ 9.75. Monthly expenses are $ 4,500 plus $ 4.25 for every pound of coffee sold. a
    8·1 answer
  • In a box containing 20 cans, 12 of the cans contain vegetables. In the box, 5 of the cans are dented, with 2 of the dented cans
    9·1 answer
  • A 6-pack of felt-tip pens costs $2.16. What is the unit price?<br>​
    13·2 answers
  • Jorge makes 59.50 an hour for working at a Shoe Store. He wants to buy a skateboard that costs $110,00. How many hours must Jorg
    15·1 answer
  • Tina is saving to buy a notebook computer. She has two options. The first option is to put $500 away initially and save $30 ever
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!