1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elina [12.6K]
3 years ago
5

Solve the inequality 9h+2< -79

Mathematics
1 answer:
Dmitrij [34]3 years ago
6 0
9h < -79 - 2
9h < -81
h < -81/9
h < -9
You might be interested in
Please help. Which function represents an initial population that increases 22% per year where A represent the intial value and
jeyben [28]
C would be correct
6 0
3 years ago
Mis Meyer's paid $3600 all together for the equipment, furniture and decorations for her restaurant. The equipment cost $500 mor
Tju [1.3M]

Answer:

The equipment will cost $1740.

Step-by-step explanation:

Let the Cost of equipment, furniture and decoration be x, y and z.

Now, According to question,

x + y + z = 3600 ...... (1)  (cost of all items)

x = 500 + y (∵ equipment cost 500 more than furniture)

and y = 2z ( ∵ furniture twice as much as decoration)

so, z = y/2

Now substituting the value of x and z in eq (1)

x + y + z = 3600

500 + y + y + \frac{y}{2} = 3600

2y + \frac{y}{2} = 3600 - 500

\frac{5y}{2} = 3100

y = \frac{3100\times 2}{5} = 1240

So, the cost of furniture (y) = 1240

∴ Cost of equipment = y + 500 = 1240 + 500 = 1740

Therefore the cost of equipment was $1740.

3 0
3 years ago
What is the value of the expression below if y=5
Neko [114]

Answer:

25

Step-by-step explanation:

8*5=40

40+6=46

46-10=36

36-9=25

5 0
3 years ago
What is 5/8.65 I want my work to see work
Bond [772]
I hope this helps you

6 0
3 years ago
If a sprinkler waters 1 over 20 of a lawn in 1 over 5 of an hour, how much time will it take to water the entire lawn?
Genrish500 [490]
5 hours bc my math add ups
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Y=2x-5<br> 4x-y=7 what is the value of x
    9·1 answer
  • Diana invested $3000 in a savings account for 3 years. She earned $450 in interest over that time period. What interest rate did
    6·2 answers
  • What is the answer?
    11·1 answer
  • PLEASE HELP MEEE <br> Can someone calculate the area of this shape
    5·1 answer
  • Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 10 ounces of chocolate chips for $1.66 Choice B: 20 ounces of chocolate
    7·2 answers
  • Please help me with this!
    13·2 answers
  • Problems 7-15 Simplify each expression. 20 points
    8·1 answer
  • The girls in Lana’s troop set a goal to sell 1,000 boxes of cookies this year. There are 13 girls in the troop. At least how man
    5·1 answer
  • 250% of what number 152.5
    15·1 answer
  • Translating words into algebraic symbols​
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!