1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
riadik2000 [5.3K]
3 years ago
11

I need an answer pretty quickly.

Mathematics
1 answer:
steposvetlana [31]3 years ago
4 0

Answer:

I think it would be option 1

Step-by-step explanation:

Hope this is right and helpful

You might be interested in
Ill mark u brainliest pls show work
Sophie [7]

Answer: Function A; 14 meters per seond

Step-by-step explanation:

do Distance/time for Function A: so you can show 140/10, or 280/20, it doesnt matter as they are all constant/consistent.

A has a rate of 14 m/s

B's  rate is given, 13 m/s

So A has a faster rate of 14 meters per second

6 0
2 years ago
Suzanne bought a sweater at the sale price of $25. The original cost of the sweater was $40. What percent represents that discou
Blizzard [7]
15/40 x 100 = 37.5
equation for percent decrease is diiference/original x 100.
5 0
3 years ago
Y + 5 = -4(x + 1)<br><br> Please help and explain! Thank you :)
lana [24]

Answer:

y= -4x-9

Step-by-step explanation:

first you distribute the -4:    y+5= -4x-4

then you subtract 5 from both sides to isolate the variable but keep the equation balanced:     y= -4x-9

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Twice a number is equal to fourteen
Luba_88 [7]
7 should be the answer.
7 doubled is 14. Hope this helps
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
write how much has passed. 10:45 am to 11:15 am. 2:15 pm to 2:30 pm 6:15 am to 6:45 am 3:30 pm to 4:30 pm 9:15 am to 10:00 am
liq [111]

Answer:

1. 30 minutes

2. 15 minutes

3. 30 minutes

4. 60 minutes/ 1 hour

5. 45 minutes

Step-by-step explanation:

1.  60 - 45 = 15

15+15 = 30

2. 30 - 15 = 15

3. 45 - 15 = 30

4. 60 - 30 = 30

30 + 30 = 60

5. 60 - 15 = 45

3 0
3 years ago
Other questions:
  • A square of side length 2 is inscribed in circle o. what is the area of circle o?
    13·1 answer
  • Paisley earned $384.30 at her job when she worked for 21 hours. How much money did she earn each hour?
    5·1 answer
  • Systems by substitution: A phone company offers two monthly plans. Plan A costs
    5·1 answer
  • Dane puppy weighed 8 ounces when it was born.Now the puppy weighs 18 times as much as it did when it was born.How many pounds do
    8·1 answer
  • 4. If it costs $18 for 24 pounds of grapes, how much would 8 pounds cost? What is the unit rate?
    8·1 answer
  • In order to estimate the average electricity usage per month, a sample of 125 residential customers were selected, and the month
    5·1 answer
  • Help I need homework pls help mee​
    12·2 answers
  • Hello what is this answer 52.99290 rounded up
    10·2 answers
  • Kimberly bought a hat that costs 10 dollars and a watch that costs 19 dollars. At the counter, she received a discount. If she o
    6·1 answer
  • Ashley is making cookies for the party. Each batch of cookies takes 0.75 cup of sugar. If she
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!