1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mila [183]
3 years ago
10

Can someone help me with this please

Mathematics
1 answer:
stellarik [79]3 years ago
7 0

Ok so we'll  go ahead and solve for y first -  we just need to get it alone on one side of the equal sign

Step 1: subtract 2x from each side

2x - 7y - 2x = 19 - 2x

This cancels out the 2x on the left, giving us

-7y = 19 - 2x

Step 2: divide both sides by -7

\frac{-7y}{-7} = \frac{19}{-7} + \frac{-2x}{-7}

This gives us

y = -19/7 + 2x/7

That should be your answer for the first question. Now solving the next parts are easy. All you need to do is plug in x.

When x = -3

y = -19/7 + 2x/7

y = -19/7 + 2(-3)/7

y = -19/7 - 6/7

y = -25/7


When x = 0

y = -19/7 + 2x/7

y = -19/7 + 2(0)/7

y = -19/7


When x = 3

y = -19/7 + 2x/7

y = -19/7 + 2(3)/7

y = -19/7 + 6/7

y = -13/7


Hope that helps! Feel free to ask if I can help with anything else :)

You might be interested in
A typical tip in a restaurant is 18% of the bill. If the bill is 150,what would the typical tip be​
Natasha_Volkova [10]

<u><em>You want to leave a 18% tip on a meal that cost $150.</em></u>

<u><em>First, convert the 18% to an actual number that can be used in a calculation. For percents,this is always done by simply dividing the percent (in this case 18%) by 100%.So, the conversational term "18%" becomes 18% / 100% = 0.18 in terms of a real mathematical number.</em></u>

<u><em>Second, you need to find out what 18% of your $150 meal cost is.This is always done by multiplying 0.18 by $150.00, or</em></u>

<u><em></em></u>

<u><em>0.18 x $150.00=$27.00.</em></u>

<u><em>So, the amount of tip you are going to leave is $27.00.</em></u>

<u><em></em></u>

<u><em>This makes the total cost of your meal (to write on your charge slip or other payment)</em></u>

<u><em></em></u>

<u><em>$150.00 + $27.00 = $177.00. </em></u>

<u><em>-By TheRealMarinette</em></u>

<u>Please do not copy N Paste This Answer.</u>

8 0
3 years ago
One number is larger than another by 9. If the greater number is increased by 10, and the lesser number is tripled, the sum of t
kkurt [141]

Answer:

The larger number is -6, the smaller number is -15

Step-by-step explanation:

We have two numbers, a and b.

We know that one number is larger than another by 9.

Then we can write:

a = b + 9

then a is larger than b by 9 units.

If the greater number is increased by 10 (a + 10) and the lesser number is tripled (3*b), the sum of the two would be -41:

(a + 10) + 3*b = -41

So we got two equations:

a = b + 9

(a + 10) + 3*b = -41

This is a system of equations.

One way to solve this is first isolate one variable in one of the two equations:

But we can see that the variable "a" is already isolated in the first equation, so we have:

a = b + 9

now we can replace that in the other equation:

(a + 10) + 3*b = -41

(b + 9) + 10 + 3*b = -41

now we can solve this for b.

9 + b + 10 + 3b = -41

(9 + 10) + (3b + b) = -41

19 + 4b = -41

4b = -41 -19 = -60

b = -60/4 = -15

b = -15

then:

a = b + 9

a = -15 + 9 = -6

a = -6

7 0
3 years ago
Need some funny hair jokes for math teacher plss​
Fiesta28 [93]

Answer:

Grey Hairs? Try some of our free Pi-Lights

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Which binomial expressions are factors of 2x^3+5x^2-x-6
Julli [10]

GCF= 1

FACTORED VERSION = (X-1) (2X+3)(X+2)

7 0
3 years ago
In three more years, Angelo’s grandfather will be six times as old as Angelo was last year. When
Katen [24]
You can give me the choices, are there even any?

5 0
3 years ago
Other questions:
  • The equation of the tangent to the curve x^2 = 4y at the point on the curve where x=-2 is?
    13·2 answers
  • Ellen is playing a video game in which she captures butterflies. There are 5 butterflies onscreen, but the number of butterflies
    10·1 answer
  • If three dozen cookies cost $9, what is the cost per cookie?
    9·2 answers
  • Question 3: Solve the Variables<br> Will give brainliest, must show work and answers!
    5·1 answer
  • Evaluate this expression for a = 2 and b = 3. (a+5)-(b/b-4)+2(b+3/a)
    10·1 answer
  • Carl runs a distance of 1.17 miles in 9 minutes at that rate how far does Carl run in one minute?
    8·1 answer
  • As America grew stronger in the 20th century, it became more important to educate citizens about how government operates and int
    13·2 answers
  • Madilyn has 2 triangular vegetable gardens. One measures
    8·1 answer
  • Why doesn't anybody help me!!! Please answer this question!!
    8·1 answer
  • Find the value of theta, to the nearest hundredth if cos they have is -0.7 and theta is in quadrant 2
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!