Answer:

Step-by-step explanation:
we know that
A relationship between two variables, x, and y, represent a direct variation if it can be expressed in the form
or 
In this problem we have
y=18 when x=2
Find the value of the constant of proportionality k
----> 
therefore
The equation is equal to

Answer:
13.75
Step-by-step explanation:
First you know there are 5 students and 5 teachers, for each student it costs 6.25 and for every teacher it cost 1.50. So 5 teachers x 1.50= 7.5. 5 students x 1.25 =6.25. 7.5 +6.25= 13.75
Area(A)= lw
perimeter(P)= 2w+2l= 34in
length(l)= w+5
width(w)= w
1/2 P= 17= w+l
17= w+(w+5)
17= 2w+5
2w=12
w=6 in
l= w+5
l= 6+5
l=11 in
A= lw= (11)(6)= 66in²
Answer:
Area of rectangle is 66 in².
$33.33
20/9 = $2.22 per sheet
$2.22*15 = $33.33