1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ivann1987 [24]
3 years ago
10

Which is the better deal? Question 2 options: 1 lb of apples for $2.50 3 lbs of apples for $4.25 5 lbs of apples for $7.20 10 lb

s of apples for $15.00
Mathematics
1 answer:
dem82 [27]3 years ago
4 0
3 lbs of apples for 4.25
You might be interested in
Help please!
Charra [1.4K]

Answer:

14

Step-by-step explanation:

The period is the x distance for one full cycle.

The 1st peak is at 1 and the second peak at 15

The period is 15 - 1 = 14

5 0
2 years ago
Can someone identify the alternate interior angle? Please refer to image below.
quester [9]

Answer:

Police and icecream are alternate interior angles. So is the bakery and deli.

Step-by-step explanation:

blah blah yeet 20 charcters

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 64-ounce container of sports juice costs $6.50. A 48-ounce of the same juice costs $4.25. Which size container is the better b
Nady [450]

Answer:

Step-by-step explanation:

2

7 0
3 years ago
What does-25=1/3n-10 equal
Nutka1998 [239]

Answer:

-45

Step-by-step explanation:

add 10 to -25, then divide 1/3 to that answer, which is -15. and you get -45

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A newborn baby weighs 8 pounds and decreases his weight by 5% every week how much does the baby weigh after 20 weeks?
Feliz [49]

Answer:

in 20 weeks the baby will weigh nothing and is definitely dead

Step-by-step explanation:

5% of 8 is . 4

.4 x 20 is 8

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Using the illustration below, calculate the area of the circle.
    10·1 answer
  • Ann Nguyen would like an installment loan for 5,000. Her bank will loan her the money at 12% for 18 months. Her insurance compan
    8·2 answers
  • Find the area of the triangle. Round your answer to the nearest tenth.
    8·1 answer
  • Vince works for 4 hours. He gets paid £24. Vince works for 8 hours. He gets paid £50. Is Vince's pay directly proportional to th
    9·1 answer
  • Lines L and M are parallel find m parallel to 5
    15·2 answers
  • Among 143 students with positive test results, there are 24 false positive results; among 157 negative results, there are 3 fals
    8·1 answer
  • Help me please I will UPVOT
    9·2 answers
  • Dawn is verifying the accuracy of her paycheck. She
    11·1 answer
  • “Puppies are cute animals.”<br> 1. Write the quote as a conditional statement.
    15·1 answer
  • If the ratio football players two basketball players at your school is 7:5 then how many basketball players are there if they ar
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!