1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sholpan [36]
3 years ago
14

Unlike its competitors in the online air travel industry, Travelocity provides its customers with a greater variety of services

such as cruise reservations, package tours, hotel bookings, and car rentals. This is an example of a(n) ________ strategy. Group of answer choices
a. differentiation
b. promotional focus
c. diversification
d. overall cost leadership
Business
1 answer:
Trava [24]3 years ago
8 0

Answer:

C. Diversification

Explanation:

Diversification is the process of a business enlarging or varying its range of products or field of operation.

You might be interested in
What are the issues of integrity, ethics and law posed in the case study? What options does the woman have, and what should she
Dovator [93]

The integrity, ethics, and law issues raised in the case study are illegal and unethical conduct.

The woman must reject the economic proposal made by the company and maintain her complaint so that the executive is judged for what she did because she would avoid future harm to other employees.

<h3>What is ethics?  </h3>

Ethics is a term that refers to moral philosophy. This focuses on the study of human behavior based on right and wrong according to duty. Contemporary ethics is usually divided into three branches which are:

  • Metaethics studies the origin, nature, and meaning of ethical concepts.
  • Normative ethics seeks norms or standards to regulate human conduct.
  • Applied ethics examines specific ethical controversies.

According to the above, it can be inferred that the situation presented is an example of an unethical and illegal act because the company and the executive want to bribe the employee to prevent the executive from being removed from his position and the company from being judged for endorsing that conduct of the executive.

Note: The question is incomplete because the information is missing. Here is the complete information:

Case study 4

A woman is sexually harassed by a top-level senior executive in a large company. She sues the company, and during settlement discussions she is offered an extremely large monetary settlement. In the agreement, the woman is required to confirm that the executive did nothing wrong, and after the agreement is signed the woman is prohibited from discussing anything about the incident publicly. Before the date scheduled to sign the settlement agreement, the woman's lawyer mentions that she has heard the executive has done this before, and the settlement amount is very large because the company probably had a legal obligation to dismiss the executive previously. The company however wants to keep the executive because he is a big money maker for the company.

What are the issues of integrity, ethics and law posed in the case study? What options does the woman have, and what should she do and why?

Lecturer Guidelines

Some of the issues raised by this case study include initial issues of unethical and unlawful conduct, by the executive and the company; whether the company should allow the executive to continue working because of the revenue he generates, in view of his propensity to harm co-workers, and whether this action is ethical or reflects integrity; whether the company should require the woman to state that the executive did nothing wrong as part of the settlement agreement; whether the woman should agree to this settlement in view of the harm future employees are being exposed to; and whether the woman is prioritising justice for herself over harm to future employees in an acceptable way.

Learn more about ethics in: brainly.com/question/2630782

3 0
2 years ago
Assume Maine Line Railway is considering hiring a reservations agency to handle passenger reservations. The agency would charge
inna [77]

Answer:

$214,000

Explanation:

The total reservation cost per month is given by the following expression:

R = \$14,000+\$1*n

Where 'n' is the number of monthly reservations.

If there are 200,000 reservations for passengers taking a trip next month, the reservation cost is:

R = \$14,000+\$1*200,000\\R=\$214,000

Total reservation cost is $214,000.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Getthere airlines currently charges $200$ dollars per ticket and sells $40{,}000$ tickets a week. for every $10$ dollars they in
Nataly_w [17]
Suppose GetThere Airlines increases their ticket price to $200+10n = 10(20+n)$ dollars. Then the number of tickets they sell is $40,000-1000n = 1000(40-n)$ .<span> Therefore, their total revenue is
</span>
$$10(20+n)\cdot 1000(40-n) = 10000(20+n)(40-n) = 10000(800+20n-n^2).$$

This is maximized when $n=-\left(\frac{20}{2\cdot(-1)}\right)=10$ .<span> Therefore, they should charge </span><span>$200+10\cdot 10 = \boxed{300}$</span><span> dollars per ticket.</span>
6 0
3 years ago
There is a system in the axon, separate from the movement of the action potential along the surface of the axon, that transports
Alik [6]

Answer: Synapse

Explanation: The synapse is a specialized (functional) intercellular approach between neurons, either between two association neurons, a neuron and a recipient cell or between a neuron and an effect or cell (almost always glandular or muscular). In these contacts the nerve impulse transmission takes place.

7 0
2 years ago
Garcia Co. sells snowboards. Each snowboard requires direct materials of $100, direct labor of $30, and variable overhead of $45
jeka57 [31]

Answer:

Selling Price per unit = $287.5 per unit

Explanation:

Provided quantum of sales = 10,000 units

Cost statement for 10,000 units

Direct material = $100 \times 10,000 = $1,000,000

Direct Labor = $30 \times 10,000 = $300,000

Variable Overhead = $45 \times 10,000 = $450,000

Fixed Overhead Costs = $635,000

Fixed Selling and administrative Cost = $115,000

Total = $2,500,000

Add: Profit mark up 15% = $375,000

Total Selling Value = $2,875,000

Selling Price per unit = $2,875,000/10,000 = $287.5 per unit

6 0
3 years ago
Other questions:
  • It is was that 5% product of a lot are defective, if 8 products are selected randomly, what is the probability of getting lessTh
    9·2 answers
  • If you cause a car accident, which type of insurance will require you to pay the least out of pocket?
    9·2 answers
  • Lenders always accept applications for credit.
    10·2 answers
  • Two products, QI and VH, emerge from a joint process. Product QI has been allocated $19,300 of the total joint costs of $40,000.
    14·2 answers
  • Elly &amp;Frank Valdez are thinking about buying a new house and financing it
    12·2 answers
  • In Baer Food Co.’s Year 3 single-step income statement, the section titled Revenues consisted of the following: Net sales revenu
    12·1 answer
  • Forever Quilting is a small company that makes quilting kits priced at $120 each. There is no quantity discount. The costs of th
    14·1 answer
  • Easy career class question
    5·2 answers
  • A professional identity or brand name used by a salesperson and at least one or more other licensees, to provide real estate lic
    5·1 answer
  • g which type of stocks will likely have the most price movement? stocks with very consistent earnings stocks with frequent chang
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!