1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alla [95]
3 years ago
14

Garcia Co. sells snowboards. Each snowboard requires direct materials of $100, direct labor of $30, and variable overhead of $45

. The company expects fixed overhead costs of $635,000 and fixed selling and administrative costs of $115,000 for the next year. It expects to produce and sell 10,000 snowboards in the next year. What will be the selling price per unit if Garcia uses a markup of 15% of total cost? (Round your answer to 2 decimal places.)
Business
1 answer:
jeka57 [31]3 years ago
6 0

Answer:

Selling Price per unit = $287.5 per unit

Explanation:

Provided quantum of sales = 10,000 units

Cost statement for 10,000 units

Direct material = $100 \times 10,000 = $1,000,000

Direct Labor = $30 \times 10,000 = $300,000

Variable Overhead = $45 \times 10,000 = $450,000

Fixed Overhead Costs = $635,000

Fixed Selling and administrative Cost = $115,000

Total = $2,500,000

Add: Profit mark up 15% = $375,000

Total Selling Value = $2,875,000

Selling Price per unit = $2,875,000/10,000 = $287.5 per unit

You might be interested in
Builder Products, Inc., uses the weighted-average method in its process costing system. It manufactures a caulking compound that
geniusboy [140]

Answer:

Explanation:

Beginning WIP inventory                    74000  

Add: Units started during May           390000  

Less: Ending inventory                        34000  

Units completed and transferred       430000  

1                        Equivalent Units

                                                            Whole units Materials    Conversion

Beginning WIP inventory                    74000           74000        74000

Started & completed                          356000     356000        356000

Ending inventory                                34000           23800         10200

Units accounted for                           464000         453800        440200

                                                                Materials Conversion  

Equivalent units of production         453800    440200  

2    

Cost Data:                                                 Total Material Conversion

Beginning WIP inventory                  142800     98800       44000

Current costs                                      755960    513830      242130

Total cost to account for                    898760    612630      286130

Divided by Equivalent units                                    453800 440200

Cost per Equivalent unit                           2.00      1.35 0.65

Materials Conversion  

Cost per Equivalent unit                           1.35 0.65  

3    

Cost Assignment:    

Ending Work in process:    

Material                                                 32130  

Conversion                                            6630  

Total Ending Work in process             38760  

4    

Cost of units completed and transferred    

Material                                                 580500  

Conversion                                            279500  

Total                                                       860000  

5    

Cost to be accounted for:    

Beginning WIP inventory                       142800  

Current costs                                          755960  

Total costs to be accounted for            898760  

Cost accounted for as follws:    

Cost of units completed and transferred 860000  

Cost of ending work in process            38760  

Total costs accounted for                      898760  

6 0
3 years ago
Trusper Company was organized on January 1, Year 1 and has had 1,000 shares of $200 par value, 10% cumulative preferred stock ou
snow_tiger [21]

Answer:

$50,000

Explanation:

Generally, preferred stockholders receive dividends earlier than common stockholders. Moreover, as the preference shareholders are cumulative, if they do not receive dividends current year, they will receive in the next year. Finally, preferred dividend is fixed until there are new issuance of preferred stock.

Preferred dividends for Year 1 = 1,000 shares × $200 × 10% = $20,000

For year 2 = $20,000

Given, total dividends in year 1 = $15,000

Therefore, company provides $15,000 to preferred dividends. No common dividends in year 1.

However, in the next year (Year 2), the company will pay $5,000 + $20,000 = $25,000 to preferences shareholders.

Therefore, remaining dividends are for common stockholders.

Year 2 common stockholders dividends = $75,000 - $25,000 = $50,000.

8 0
3 years ago
What is the difference between patronizing your favorite store and patronizing your little brother?
Ugo [173]
Patronizing a store means helping it buy going there often, and basically buying things often and consequently giving it money.. 

Patronizing a little brother means behaving condescendingly towards, a kind of master-slave relationship... One should never do that... 


3 0
3 years ago
Read 2 more answers
1. Explain how 'Returns to Scale' and 'Law of Diminishing Returns' would affect cost in a manufacturing company.​
Solnce55 [7]

Law of diminishing return has a positive relationship with marginal cost

Explanation:

The law of diminishing returns implies that marginal cost will rise as output increases. Eventually, rising marginal cost will lead to a rise in average total cost.

7 0
3 years ago
Topik is a product that is sprayed on thinning hair and makes the hair appear thicker. The manufacturer considers its potential
Alik [6]

Answer:

(C) target market

Explanation:

The group of people for which a product is designed and aimed to is the product's target market. In this case, Topik is a product that aims to sell to blue-collar workers who earn less than $30,000 per year, are divorced, and who like to think of themselves as weekend athletes, which is the product's target market.

The answer is (C).

4 0
4 years ago
Other questions:
  • Market Value Ratios Val's Volleyball Supply's market-to-book ratio is currently 3.29 times and PE ratio is 5.49 times. If Val's
    9·1 answer
  • Heidi, the founder of Camp Bow Wow, proves herself to be a leader as she asks her employees for suggestions and inputs before ma
    14·1 answer
  • Conducting research about an occupation, company, or job can increase your employability. Please select the best answer from the
    10·2 answers
  • How to find the slope from 2 points
    12·1 answer
  • OFUNILS
    14·1 answer
  • Which of the following best describes the concept of laissez-faire?
    5·1 answer
  • Iverson Company purchased a delivery truck for $45,000 on January 1, 2018. The truck was assigned an estimated useful life of 10
    12·1 answer
  • Inflation is 14 percent. Debt is $4 trillion. The nominal deficit is $360 billion. What is the real deficit or surplus
    15·1 answer
  • 4. Read the scenario below and explain to the
    13·1 answer
  • Which of the following is an example of a specific purpose? A. I want my employees to understand and follow the new dress code p
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!