1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alla [95]
3 years ago
14

Garcia Co. sells snowboards. Each snowboard requires direct materials of $100, direct labor of $30, and variable overhead of $45

. The company expects fixed overhead costs of $635,000 and fixed selling and administrative costs of $115,000 for the next year. It expects to produce and sell 10,000 snowboards in the next year. What will be the selling price per unit if Garcia uses a markup of 15% of total cost? (Round your answer to 2 decimal places.)
Business
1 answer:
jeka57 [31]3 years ago
6 0

Answer:

Selling Price per unit = $287.5 per unit

Explanation:

Provided quantum of sales = 10,000 units

Cost statement for 10,000 units

Direct material = $100 \times 10,000 = $1,000,000

Direct Labor = $30 \times 10,000 = $300,000

Variable Overhead = $45 \times 10,000 = $450,000

Fixed Overhead Costs = $635,000

Fixed Selling and administrative Cost = $115,000

Total = $2,500,000

Add: Profit mark up 15% = $375,000

Total Selling Value = $2,875,000

Selling Price per unit = $2,875,000/10,000 = $287.5 per unit

You might be interested in
Nathanial Drummond has three different insurance policies. He has been injured in an accident and has incurred $30,000 in medica
marysya [2.9K]

<span>The answer is D. Major medical insurance.</span>

This usually covers all healthcare including prescription medicine and out-patient costs and even other services like physical therapy and mental health. Unlike basic health care, this kind of insurance sets a limit on your medical expenses, even if you have very costly treatment.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Fill in the missing amounts.
Marrrta [24]

Answer:

Find my analysis below

Explanation:

The gross profit rate is the portion of net sales earned as gross profit prior to considering operating expenses as indicated by the formula below:

gross profit rate=gross profit/net sales

The profit margin measures the net income as a percentage of net sales

profit margin=net income/net sales

                                Crane company Sheridan company

Sales revenue                 $94,200  $103,000  

sales returns and allowance  $14,000  $3,000  

Net sales                           $80,200  $100,000  

cost of goods sold                  $54,200  $50,000  

Gross profit                               $26,000  $50,000  

Operating expenses            $14,700  $34,400  

Net income                            $11,300  $15,600  

 

Gross profit rate=gross profit /net sales 32.4% 50.0%

Profit margin=net income/net sales         14.1% 15.6%

Crane company Sheridan company

Sales revenue                 94200 =F5+F4

sales returns and allowance  =E3-E5 3000

Net sales                       80200 100000

cost of goods sold              54200 =F5-F7

Gross profit                       =E5-E6 50000

Operating expenses        14700 =F7-F9

Net income                            =E7-E8 15600

 

Gross profit rate=gross profit /net sales =E7/E5 =F7/F5

Profit margin=net income/net sales =E9/E5 =F9/F5

7 0
3 years ago
How does a bond sale by the fed affect the money supply?
kumpel [21]
A bond sale is a debt investment that is given by an investor to a particular corporate or governmental entity and is payable over a period of time at a variable or a fixed interest rate. It can affect the money supply, or the money of the country, because it encourages debtors to keep loaning from the government to finance their personal interests.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
​Bill Hickey is an employee of the Middleburg school district, and John Morgan is associated with that district as well. At meet
Ipatiy [6.2K]

Answer:

c. Bill is the superintendent of schools, and John is the chair of the school board

Explanation:

Bill is the superintendent of schools, and John is the chair of the school board

3 0
3 years ago
Blowing Sand Company has just received a one-time offer to purchase 10,000 units of its Gusty model for a price of $22 each. The
VLD [36.1K]

Answer:

a. Accept the order

b. Increase in short-term profit of $50,000

Explanation:

<em>Note : Blowing Sand has "enough excess capacity" this means that fixed cost will be the same in the range or they will be ocurred whether or not the special order is accepted.</em>

Therefore fixed costs are Irrelevant for this decision.

<u>Incremental Costs and Revenues - accept the special order</u>

Sales ( 10,000 units × $22 each)                               $220,000

<em>Less</em> Variable Costs ( 10,000 units × $17each)         ($170,000)

Net Income                                                                  $50,000

The special order will result in an increase in short term profit of $50,000. Therefore, Blowing Sand Company should accept the order.

8 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Newton Inc. uses a calendar year for financial reporting. The company is authorized to issue 9,000,000 shares of $10 par common
    11·1 answer
  • You sell friendship bracelets. You have an agreement with your best friend, Georgina, who is a great artist in
    5·2 answers
  • Big Canyon Enterprises has bonds on the market making annual payments, with 18 years to maturity, a par value of $1,000, and a p
    9·1 answer
  • An operating agreement for a limited liability company must follow a particular framework and include certain specific provision
    12·1 answer
  • The law of comparative advantage indicates that if a group of individuals wants to maximize their joint output, then each good s
    9·1 answer
  • What happens to the total amount of premium paid for an insurance policy when the payment frequency increases?
    9·1 answer
  • RST Company incurred $126,000 in material costs during July. Additionally, the 12,000 units in the Work-in-Process Inventory on
    8·1 answer
  • Disc uses​ activity-based costing. Two of Disc​'s production activities are kitting ​(assembling the raw materials needed for ea
    5·1 answer
  • People who use white hat SEO tactics try to trick the search engine into thinking a website has high-quality content, when in fa
    8·1 answer
  • Which economic effect does a central bank hope to achieve by buying back large amounts of treasury security
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!