1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alla [95]
3 years ago
14

Garcia Co. sells snowboards. Each snowboard requires direct materials of $100, direct labor of $30, and variable overhead of $45

. The company expects fixed overhead costs of $635,000 and fixed selling and administrative costs of $115,000 for the next year. It expects to produce and sell 10,000 snowboards in the next year. What will be the selling price per unit if Garcia uses a markup of 15% of total cost? (Round your answer to 2 decimal places.)
Business
1 answer:
jeka57 [31]3 years ago
6 0

Answer:

Selling Price per unit = $287.5 per unit

Explanation:

Provided quantum of sales = 10,000 units

Cost statement for 10,000 units

Direct material = $100 \times 10,000 = $1,000,000

Direct Labor = $30 \times 10,000 = $300,000

Variable Overhead = $45 \times 10,000 = $450,000

Fixed Overhead Costs = $635,000

Fixed Selling and administrative Cost = $115,000

Total = $2,500,000

Add: Profit mark up 15% = $375,000

Total Selling Value = $2,875,000

Selling Price per unit = $2,875,000/10,000 = $287.5 per unit

You might be interested in
Which of the following scenarios is a circumstance in which it would be ethical to practice confidentiality?
dimulka [17.4K]
C.
It’s personal anything personal goes down the rule of confidentiality
4 0
2 years ago
On December 31, Strike Company has decided to discard one of its batting cages. The equipment had an initial cost of $236,300 an
Studentka2010 [4]

Answer:

Equipment, credit, $229,100

Explanation:

we record the entry when we purchase the equipment is

we debit the equipment, and credit the cash/accounts payable depending on whether we paid the cash or purchased the equipment on account.

We debit the equipment because equipment is our asset, and when asset goes up we debit them. We credit the cash because again cash is our asset and when asset goes down we credit them.

Now at the time of disposal, we want to remove the asset from our balance sheet. Equipment is disposed now. In other words, equipment is our asset, and disposing the equipment means asset goes down, and we show this effect by credit the equipment.

5 0
2 years ago
The Perry Company reported Accounts Receivable, Net of $64,400 at the beginning of the year and $73,700 at the end of the year.
bija089 [108]

Answer:

28.06

Explanation:

The formula for calculating this is,

(Average Account Receivable / Net Sales Revenue) * 365

Hence the answer is calculated as:

(69050 / 898000) * 365 = 28.06.

Hope this helps.

Good Luck.

3 0
2 years ago
A financial institution formed by a large organization for its members is a credit union.
balu736 [363]
This should be True.
4 0
2 years ago
Ashley is considering the purchase of a stock that has just paid a dividend of $0.72, today. The dividend is expected to grow at
arlik [135]

Answer:

$10.28

Explanation:

<u>Step 1. Firstly we use the of the The dividend discount model (DDM)</u>

This calculation is: D1 = D0 x (1 + g)

D1 = $0.72 x (1 + 2.8%) = $0.74.

Where

Do = Dividend now

D1 = Dividend in year 1

g = growth

<u>Step 2 Next, using the Gordon Growth Model, </u>

Price per share is found to be D(1) / (r - g)

Price = $0.74 / ( 10% - 2.8%) = $10.28

where:

Do = Dividend now

D1 = Dividend in year 1

g = growth

r = required return

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Joshua is paid the minimum hourly rate for his work as a lifeguard. joshua's compensation is called a ________.
    10·1 answer
  • Why did most corporate boards of directors pressure CEOs to resign, even though less than majority of shareholders revolted to g
    14·1 answer
  • Robert is a wealthy businessman who wishes to purchase a particular property. realizing that the price might become inflated if
    9·2 answers
  • You make $45,000 per year at your current job with Whiz Kids Consultants. You are considering a job offer from Brainiacs, Inc.,
    6·1 answer
  • When identifying a problem, leaders actively seek to identify its _______________, not merely the symptoms on the surface as sym
    14·1 answer
  • Zaira, a registered nurse, is tired of working long hours at the hospital and is looking for a different job in her field. What
    14·1 answer
  • ​ National Drilling Company ships its only pump to American Hydraulics Corporation, the manufacturer, for repair. National hires
    9·1 answer
  • Court Casuals has the following beginning balances in its stockholders' equity accounts on January 1, 2021: Common Stock, $110,0
    8·1 answer
  • You need to have $32,250 in 9 years. You can earn an annual interest rate of 4 percent for the first 5 years, and 4.6 percent fo
    13·1 answer
  • Sometimes employees will deliberately overstate the amount of materials and/or labor that should be required to complete a job.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!