1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Zinaida [17]
3 years ago
13

A line passes through the point (-7,5) and has a slope of 1/2

Mathematics
2 answers:
UkoKoshka [18]3 years ago
5 0

Answer:(9,13)

Step-by-step explanation:

kompoz [17]3 years ago
4 0
Your question isn’t much clear...
You might be interested in
Alison is playing a video game. At the end of each level, the player is given either a bag of gold or a magic wand.
Shkiper50 [21]

Outcome Bag of Gold Magic Wand

Relative frequency 0.32 0.68

The relative frequency of getting a bag of gold is .......... reasonably close

.32 is close to 30% so

Alison's claim about the theoretical probability is likely to be 2............true

Further, this means that the theoretical probability of getting a magic wand is most likely 3............1 - 30% = 70%

5 0
3 years ago
What is the answer to this
Xelga [282]
Lateral area of triangular prism = (a+b+c)h where a, b and c are the sides of the triangular base, h is the height.

LA= (a+b+c)h=
a=4
b=6
c=?
c=9
h=8

c=√6²+4²=√80 or approximately 9

you should get An Area= (4+6+√80)8

LA= 80+8√80


4 0
3 years ago
The cost to visit a famous tourist attraction in Russia is 442.25 Rubles. What is the cost in USD if the exchange rate is 3 USD
Lubov Fominskaja [6]

Answer:

$14.5

Step-by-step explanation:

Given data

Cost for the visit=442.25 Rubles

exchange rate

3 USD= 91.5 Rubles

but 1 USD= 91.5/3

=  30.5

Therefore if 1 USD is 30.5 Rubles

         Then   xUSD is  442.25 Rubles

cross multiply

30.5x= 442.25

divide both sides by 30.5

x= 442.25/30.5

x=14.5USD

The cost of the attraction is $14.5

6 0
3 years ago
3 equivalent ratios for 1/10
nataly862011 [7]

Answer:

So just as a fraction of 3/30 can be simplified to 1/10, a ratio of 3:30 (or 4:40, 5:50, 6:60 and so on) can be simplified to 1:10.

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help me 7th grade math please
Stolb23 [73]

Answer: 13.5 ounce bottle for $2.19

a 29.2 ounce bottle for $5.37

The 29.2 ounce bottle is better

Step-by-step explanation:

13.5 ounce bottle for $2.19

a 29.2 ounce bottle for $5.37

find the ratios

13.5/2.19 = $6.16 per unit

29.2/5.37 = $5.44 per unit

3 0
2 years ago
Other questions:
  • You purchase a burrito for $8.39 and a juice for $2.25. You pay for both items with a $10 bill and a $5 bill. Complete a verbal
    10·1 answer
  • You invest $720 in an account that has an annual interest rate of 6.2%, compounded semianually. How much money will be in the ac
    7·1 answer
  • The graph of g(x) is a transformation of the graph of f(x)=4x .
    7·2 answers
  • Help me answer this, thank you
    11·1 answer
  • (4,?) is in line y=2/7x-3. Find the other half of the coordinate
    14·1 answer
  • A student created a table of values to help solve the following equation: y =4x +24 and y = 2x+6...what x-value is a solution to
    5·1 answer
  • The volume of a right rectangular prism is found by multiplying the length of the base by the width of the base by the height of
    12·1 answer
  • What is the solution to 4x + 6 ≤ 18?​
    13·2 answers
  • Please help me find the y intercept! (show work)
    10·2 answers
  • Solve for y.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!