5x -3 = 12
5x -3 + 3 = 12 + 3 [Add 3 to each side]
5x + 0 = 15 [Evaluate]
5x/5 = 15/5 [Divide each side by 5]
1x = 3 [Evaluate]
The answer I get is the number 3.
Answer:
-8n + 9
Step-by-step explanation:
Given that,
A = -3n + 2
B = 5n - 7
Before solving you have to know that,
( + ) × ( + ) = ( + )
( - ) × ( - ) = ( + )
( + ) × ( - ) = ( - )
Let us solve now.
A - B
-3n + 2 -(5n - 7)
-3n + 2 - 5n + 7
Combine like terms
-3n - 5n + 2 + 7
-8n + 9
Hope this helps you.
Let me know if you have any other questions :-)
Answer:
To find the cost per yard, divide the cost by the amount:
p: 6.25 / 6.5 = 0.96 --> The cost per yard is $0.96
r: 3 /4 = 0.75 --> The cost per yard is $0.75
b: 8.1 /8.5 = 0.95 --> The cost per yard is $0.95
s: 7.2 / 6 = 1.2 --> The cost per yard is $1.20
In order from cheapest to most expensive:
Red
Brown
Purple
Silver
Hey You!
1 million = 1,000,000
In other words, 1 million is 1000 1000s.