1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Margaret [11]
3 years ago
5

A fruit punch uses 1.5 cups of orange juice for every cup of apple juice.

Mathematics
2 answers:
Vlada [557]3 years ago
8 0

Answer:

3/2

Step-by-step explanation:

1.5/1 divide by 1 1.5 answer and you get 3/2

my aplogies for not describing to much but it is 3/2

timofeeve [1]3 years ago
6 0
Are there any answer choices
You might be interested in
A fee of $12.50 is deducted each month from Aubryn’s bank account. She currently has a balance of $75.00 in her account. She mus
xxTIMURxx [149]
Current balance - 12 months a year times the monthly fee

=75-12(12.50)
=75-150
=-75

She will have negative $75 so she will be below zero.
4 0
4 years ago
OK so I have two questions to answer. So the first picture is question five in the second picture is question six.
Vesnalui [34]

Answer:

The slope is 2.25

The y-intercept is 3

Step-by-step explanation:

Assuming from the cut off picture, that we need to find the slope of ...

y=2.25x +3

y=mx+b form makes it easy to identify the slope and the y-intercept.

m is the slope and b is the y-intercept. Anything number that is in place of m, is the slope; and any nother in place of b is the y-intercept.

In that case, 2.25 is the slope and 3 is the y-intercept

3 0
3 years ago
1. If a - b = 4 and a + b = 12, what is the<br> value of a?
Marta_Voda [28]
A=8

Explanation: a+b=12 a-b=4
^^^^^^^ ^^^^^^
8+4=12 8-4=4
A=8
8 0
3 years ago
Guys Pls Help ASAP! Will Give Brainliesttt. <br><br> Thxx
Allisa [31]

Answer:

23. x= -2/5 x= -5

24. x= 3/4 x= -1/6

25. x= 7/3. x= -5/4

26. x= 3 x= -2/3

27. x= 1. x= -2/7

28. x= 9/4. x= -1/3

29. x= 2/5 x= 1/3

30. x= 2/3 x= 1/2

6 0
3 years ago
What is the area to this problem?
Nady [450]

Answer:

56 units²

Step-by-step explanation:

Each triangle has an area that is ...

... A = 1/2bh = 1/2·7·4

There are 4 such triangles, so the total area is ...

... 4A = 4(1/2)·7·4 = 2·7·4 = 56 . . . . units²

_____

An area formula customarily used when the diagonals are pependicular to each other is that the area is half the product of their lengths.

... A = (1/2)d1·d2 = (1/2)·14·8 = 56

6 0
4 years ago
Other questions:
  • During the summer, Bethany mows lawns and Grant is a waiter at a coffee shop. To show their earnings, Bethany makes a graph and
    7·2 answers
  • Sharif opened a bank account that initially had $0 in it. He then deposited $150. Later that week, he withdrew $35. Write each v
    6·1 answer
  • 400:500 in simplest form
    11·1 answer
  • Please help multiple-choice image below with question!
    9·2 answers
  • GIVNING BRAINLIST
    8·2 answers
  • A projectile is fired upward from the ground with an initial velocity of 300 feet per second. Neglecting air resistance, the hei
    6·1 answer
  • A number of children are posing for a group picture. There are five 8-year-olds and four 9-year-olds posing in the
    8·1 answer
  • The price of 600 grams of candy and 1.5 kg of cookies is $4.62. What is the price of one kg of cookies if it is $1.4 cheaper tha
    14·1 answer
  • ​4 quarter hours = ​<br> hours
    5·2 answers
  • 1) x 20+ 5 = 4
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!