1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lorico [155]
3 years ago
11

For any positive numbers a, b, and d, with b. 1, logo(ag=

Mathematics
1 answer:
goldenfox [79]3 years ago
3 0
Pretty sure it’s b BBbBBhVvbBbBBUVVVbBhHh
You might be interested in
For 20 points and brainliest ​
Nata [24]

Answer:

(-3)^10

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Simplify: (2x2 - 7x - 2) + (2x + 6)
drek231 [11]

Answer:the answer is C

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Twice as many students are in the chess club as in the fencing club.The number of students in the fencing club is one fifth the
jekas [21]

Answer:

28 students

Step-by-step explanation:

Let number of students in cooking club = x

Number of students in fencing club = 1/5 x

Number of students in chess club = 2(1/5)x

Since, There are 42 more students in the cooking club than in the chess club

Then ;

Number of students in chess club = Number of students in cooking club - 42

2(1/5)x = x - 42

(2/5)x - x = - 42

(2/5)x - x = - 42

-0.6x = - 42

x = 42 / 0.6

x = 70

Hence, number of students in chess club :

(2/5) * 70 = 28

4 0
2 years ago
Which is the better deal?
aliina [53]

Answer:

36 oz

Step-by-step explanation:

Get the other options down to 12oz units for their price and then you can compare which one is the cheapest for 12oz.

12oz = $1.99

36oz/3 = 12oz   so $2.59/3   = $ .86

48oz/4= 12oz   so $3.99/4  = $1.00

60oz/5= 12oz   so $4.59/5 = $ .92

So looking at the breakdown, the 36oz one is the cheapest because for that price for a third of it comes out to .86 cents.

3 0
3 years ago
Joey is saving up for a down payment on a car. He plans to invest $2,000 at the end of every year for 3 years. If the interest r
____ [38]
A=Annual amount=2000
i=annual interest=0.0205
n=number of years=3
Present value
=A((1+i)^n-1)/(i(1+i)^n)
=2000(1.0205^3-1)/(.0205(1.0205^3))
=5762.15
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A customer buys four products priced at $18, $22, $35 and $40 from the same store. The customer returns the most expensive produ
    15·2 answers
  • Which expression can be used to determine the average rate of change in f(x) over the interval mc001-1.jpg
    6·2 answers
  • 1:01+0.25.4+32=<br><br>help 10 points​
    6·1 answer
  • Suppose △ITH≅△APG.<br><br> Which congruency statement is true?
    8·2 answers
  • Create a linear function that has a rate of change of -3 and a solution at (5,2)
    8·1 answer
  • a wild tiger can eat up to 55 pounds of meat in a day about how many days would it take for a tiger to eat the following prey an
    11·1 answer
  • Triangle Q R S is shown. Line R Q extends through point P. Angle Q S R is 35 degrees. Angle S R Q is 58 degrees. Exterior angle
    13·2 answers
  • I'll give brainliest!!! please help!
    15·1 answer
  • Directions:
    15·1 answer
  • Samantha's age is 3 years more than half her uncle's age. If her uncle's age is z years, which of the following expressions best
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!