1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Amiraneli [1.4K]
2 years ago
7

What is a sweatshop??

Business
2 answers:
max2010maxim [7]2 years ago
5 0
<span>Sweatshop is a insulting term for a workplace that has poor, socially unworkable working conditions. The work may be hard, dangerous, or u wont make enough money.</span>
vitfil [10]2 years ago
3 0

Sweatshop is A workplace where conditions are bad and workers are paid very poorly. i hope this helps

You might be interested in
An electronic card that is directly connected to a checking account is known as a ____.
dalvyx [7]
C) Credit card is an electronic card directly connected to a checking account
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Type the correct answer in the box. Spell all words correctly.
notka56 [123]

Answer:

Doubtful

Explanation:

The company will record the uncollectible $5,670 of its accounts receivable as a debit to uncollectible accounts expense and a credit to the DOUBTFUL account.

This is evident in the fact that the bad debt allowance method has three main principles which are:

1. Calculate uncollectible receivables

2. Debit bad debt expense and credit allowance for doubtful accounts in the journal entry

3. Debit allowance for doubtful accounts and credit the corresponding receivables account when it is time to write off the account.

8 0
3 years ago
Kubin company’s relevant range of production is 20,000 to 23,000 units. when it produces and sells 21,500 units, its average cos
Afina-wow [57]
<span>The cost per unit is derived from the variable costs and fixed costs incurred by a production process, divided by the number of units produced. Hypothetically lets say variable costs for Kubin company's production is $50,000 and their fixed costs are $25,000. $50,000 variable costs + $25,000 fixed costs / 21,500 units = $3.49/unit.</span>
6 0
3 years ago
In 2017, Orear Manufacturing signed a contract with a supplier to purchase raw materials in 2018 for $700,000. Before the Decemb
MArishka [77]

Answer:

d) as a current liability

Explanation:

Current Liabilities are those liabilities which are payable within one years time e.g trade payable, tax payable etc.

The credit against the purchase of inventory is classified as the trade payable and it is paid in a short time, so it will be reported on the balance sheet in current liability section.

5 0
3 years ago
When evaluating a balance sheet, the two primary questions are ________?
Brilliant_brown [7]

In terms of evaluating balance sheet, the two primary questions that are being formulated are the following;

-          The assets are financially secure or stable

-          The firm has assets that are sufficient and are short term in means of having debts that are only short and temporary.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Fishing Adventures rents small fishing boats to tourists for day­long fishing trips. Each boat can only carry 1500 pounds of peo
    15·1 answer
  • Reading out loud is an effective strategy for proofreading a written work? true or flase
    5·2 answers
  • If you ask yourself whether you care more about what people think of you as part of their group or whether you care more about s
    5·1 answer
  • Which of the following is not among the chief reasons organizations fail? Multiple Choice overemphasis on short-term financial p
    10·1 answer
  • Each business day, on average, a company writes checks totaling $13,200 to pay its suppliers. The usual clearing time for the ch
    14·1 answer
  • The business department of State Community College is increasing its online course offerings. Its objectives are uniformity of q
    15·1 answer
  • Riverboat Adventures pays $170,000 plus $14,000 in closing costs to buy out a competitor. The real estate consists of land appra
    11·1 answer
  • What was the MAIN topic of this chapter?
    11·1 answer
  • When advertising increases brand loyalty for your company's brand, then the company's demand curve becomes:
    13·1 answer
  • PLS HELP ME <br><br> the subject is economics
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!