1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
olga55 [171]
3 years ago
6

Write the trigonometric expression as an algebraic expression in u. cos (sin-1 u)

Mathematics
1 answer:
harkovskaia [24]3 years ago
3 0
Cos(arcsin(u)) = √(1 - u²)

_____
You want cos(α) where sin(α) = u.
You know that
  cos(α)² + sin(α)² = 1
  cos(α)² = 1 - sin(α)² = 1 - u²
  cos(α) = √(1 - u²)
You might be interested in
What 18% more than 200
djyliett [7]
Answer: 236

Explanation:

100% = 200
118% = x

-> x = (118 * 200) / 100

-> x = 236
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Last month, customers at a gift shop bought 40 birthday cards,
Iteru [2.4K]

Answer:

32 People

Step-by-step explanation:

I put 40 (Number of birthday cards bought previously) over 125 (Number of expected costumers) and multiplied it by 100 (Total number of card bought previously) to get my answer. Hopefully that helps :)

7 0
2 years ago
Use the domain and range of each of the following relations to determine which is a function.
Taya2010 [7]
B and C (I think they are the same)
7 0
3 years ago
Help me w this multiple choice!
olga2289 [7]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

\sin(30)  =  \frac{n}{ \frac{10 \sqrt{3} }{3} }   \\ 0.5 =  \frac{n}{5.77} \\ n = 2.88 =  \frac{5 \sqrt{3} }{3}

\cos(30)  =  \frac{m}{ \frac{10 \sqrt{3} }{3} }  \\ 0.866 =  \frac{m}{5.77}  \\ m = 5

3 0
2 years ago
Yu Xing paid 3.60 dollar for 2 pens after a 10 percent discount .What was the usual price of 1 pen.
notka56 [123]

Answer:

2 $

Step-by-step explanation:

let the original price be x

price after 10% discount = 3.60$

x -  \frac{10}{100} \times x = 3.60

\frac{100x - 10x}{100}  = 3.60 \\  \frac{90x}{100}  = 3.60 \\ 9x = 36 \\ x = 4

The original price of 2 pens is 4$

original price of one pen = 4/ 2

<u>= 2 $</u>

8 0
2 years ago
Other questions:
  • How many ways can a person with five ​nickels, three​ dimes, and two quarters make a 75-cent purchase from the​ machine?
    10·1 answer
  • Write the converse of the conditional statement. If a shape is a rhombus, then it has four congruent sides.
    13·2 answers
  • Is my answer correct
    11·1 answer
  • The revenue, in dollars, of a company that produces video game systems can be modeled by the expression 5x2 + 2x – 80. The cost,
    8·2 answers
  • PLEASE HELP!! WILL GIVE BRAINLEY!!! What is the equation of the exponential function that fits the table?
    13·1 answer
  • I understand the switching of positive and negative signs but I don’t understand how to get to the next step which is the answer
    9·1 answer
  • A 5-pound bag of cat food costs $11.25.What is the unit price of the cat food in dollars per pound?
    9·2 answers
  • Subtract the difference of 9 and -4 from 12. *
    14·2 answers
  • WILL MAKE BRAINLIEST Determine the value of x<br><br>a) 7.8<br><br>b) 4.62<br><br>c)6<br>d) 0.22​
    7·1 answer
  • How to know when it’s a function
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!