Answer:
The selling price is $99
Explanation:
The selling price of the product can be computed by adding required profit margin to the unit cost of the product.The required profit margin is the 10% return on invested assets.
Total variable cost $59*10000 =$590,000
Fixed expenses ($180,000+$60,000) =$240,000
desired profit margin(10%*$600,000) =$60,000
Total sales revenue =$990,0000
price per unit=$990,000/10000=$99
The cost-plus approach to product pricing gives $99
The next step is to decide about the resources to be committed.
401(k) is an employer-provided plan, IRA isn't.
A Tangible mrp is an mrp system that includes those stated
The correct answer is C. remains constant
If production costs for both are equal, then it is completely the same what the demand is great for, since the cost will always be the same for them. If people want 3 cars and 2 trucks, it will be the same as if they wanted 4 trucks and 1 car.