1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mnenie [13.5K]
2 years ago
10

Martin Company manufactures a powerful cleaning solvent. The main ingredient in the solvent is a raw material called Echol. Info

rmation concerning the purchase and use of Echol follows:
Purchase of Echol Echol is purchased in 15-gallon containers at a cost of $115 per container. A discount of 2% is offered by the supplier for payment within 10 days, and Martin Company takes all discounts. Shipping costs, which Martin Company must pay, amount to $130 for an average shipment of 100 15-gallon containers of Echol.

Use of Echol The bill of materials calls for 7.6 quarts of Echol per bottle of cleaning solvent. (Each gallon contains four quarts.) About 5% of all Echol used is lost through spillage or evaporation. In addition, statistical analysis has shown that every 41st bottle is rejected at final inspection because of contamination.

Required:
a. Compute the standard purchase price for one quart of Echol.
b. Compute the standard quantity of Echol (in quarts) per salable bottle of cleaning solvent.
c. Using the data from (1) and (2) above, prepare a standard cost card showing the standard cost of Echol per bottle of cleaning solvent.
Business
1 answer:
s2008m [1.1K]2 years ago
4 0

Answer: a. $1.90

b. 8.2 quarts

c. $15.58

Explanation:

a. Compute the standard purchase price for one quart of Echol.

Cost per 15 gallon container = $115

Less: Cash discount= 2% × $115 = $2.30

Net cost = $115 - $2.30 = $112.70

Add: Shipping cost = $139/100 = $1.30

Total cost = $112.70 + $1.30 = $114

Number of quarts per container = (15 × 4) = 60

Standard cost per quart = $114/60 = $1.90

b. Compute the standard quantity of Echol (in quarts) per salable bottle of cleaning solvent.

Content per bill of materials = 7.6 quart

Add: Allowance for evaporation and spillage = 8.0 - 7.6 = 0.4 quart

Add: Allowance for rejected unit = 8.0/40 = 0.2 quarts

Standard quantity of Echol per salable bottle of cleaning solvent = 7.6 + 0.4 + 0.2 = 8.2 quarts

c. Using the data from (1) and (2) above, prepare a standard cost card showing the standard cost of Echol per bottle of cleaning solvent.

This will be:

= 8.2 quart × $1.90 per quart

= $15.58

You might be interested in
If you wanted to add up the total economic assets owned by a person or family minus all debts, you would be measuring __________
irga5000 [103]

If you wanted to add up the total economic assets owned by a person or family minus all debts, you would be measuring wealth. Wealth is the total value of all valuable assets owned by an individual, community, business, or country. Wealth is calculated by deducting all debts from the total market value of all physical and intangible assets owned.

Wealth is the total value of all valuable assets owned by an individual, community, business, or country. Wealth is calculated by deducting all debts from the total market value of all physical and intangible assets owned. Wealth is essentially the accumulation of scarce resources.

To learn more about Wealth, click here.

brainly.com/question/17011735

#SPJ4

8 0
1 year ago
_____ benefit(s) from large economies of scale, in which the costs of goods decrease as output increases. natural monopolies per
adelina 88 [10]
Natural monopolies <span>benefit from large economies of scale, in which the costs of goods decrease as output increases.
</span>A natural monopoly<span> is a distinct type of </span>monopoly<span> that may arise when there are extremely high fixed costs of distribution, such as exist when large-scale infrastructure is required to ensure supply.</span>
8 0
2 years ago
Whats a person that is involved in the business of buying and selling home
Nataly_w [17]
A real estate agent.
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
ABC Corporation has total assets of 120 million, total liabilities of 80 million, Goodwill of 12 million, and 4 millions of shar
Mila [183]

Answer: $16

Explanation:

Implied share price = Book value per share * Price to tangible book value

Book value per share = (Assets - Liabilities) / Number of shares outstanding

= (120 - 80) / 4

= $10

Implied share price = 10 * 1.6

= $16

3 0
3 years ago
Helen, the operations head of an organization, received a complaint stating that one of the managers was regularly harassing his
Simora [160]

Answer: Perceptual Defense.

Explanation:

Perceptual defense occurs when individuals reject information or ideas conflicting what they already believe to be true, without proper consideration of the new information or idea. Helen is displaying Perceptual defense, where she refuses to believe conflicting information about the trusted manager.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • EasyOpen Inc. gained a patent for an electronic corkscrew. Soon the company made a huge profit on this device. Recently, however
    7·1 answer
  • The last four years of returns for a stock are as​ follows: Year 1 2 3 4 Return −4.5​% 28.1​% 12.2​% 3.7​% a. What is the averag
    5·1 answer
  • In a recent year Bonita Industries had net income of $130000, interest expense of $50000, and income tax expense of $21000. What
    10·1 answer
  • How does the ability to discriminate correctly affect his or her​ earnings? A. If the negotiated price is higher than the reserv
    12·1 answer
  • In May and June, Tammy spent all her clothing budget on bathing suits and beach bags. Each bathing suit cost $75. At Tammy’s opt
    11·1 answer
  • While almost everyone purchases toothpaste, not everyone buys the same toothpaste. Even a single brand can have several variants
    5·2 answers
  • On a supply and demand graph, the line that indicates price is the.
    14·1 answer
  • The following transactions for the month of March have been journalized and posted to the proper accounts. Mar. 1 The business r
    8·1 answer
  • Grade 10 SBA TERM 3 business studies ​
    11·1 answer
  • Have you ever witnessed fan misbehavior? describe the experience and how it impacted the value you received from the experience.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!