1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ad-work [718]
4 years ago
12

60% of what number is 72?

Mathematics
2 answers:
Hitman42 [59]4 years ago
7 0
60%=0.6

0.6*x=72

0.6x=72

x= \frac{72}{0.6}

x=120

72 is 60% of 120
tatiyna4 years ago
7 0

\frac{60}{100} =  \frac{72}{x}

60x = 7200

x = 120

72 is 60% of 120

You might be interested in
2 balloons and 3 cakes cost $26.
mel-nik [20]

Answer:

The cost of one balloon is 4 dollars

the cost of one cake is 6 dollars

Step-by-step explanation:

The way I did it was by substituting different numbers and seeing if they equaled forty or 26.

my thought process:

1 balloon= 5

1 cake= 10

that doesnt work for 2 balloons and 3 cakes

1 balloon=5

1 cake=5

that works for 4 balloons and 4 cakes but not 2 balloons and 3 cakes

1 balloon=4

1 cake=7

I'm sorry I'm way too tired to finish this 0-0 anyways yeah that's the correct answer :)

7 0
3 years ago
HELP I NEED HELP ASAP
cricket20 [7]

Answer:

D) 17x-3

Step-by-step explanation:

25x-8x-3

17x-3

6 0
3 years ago
HELP FOR POINTSS
brilliants [131]
The answer would be
C = 10
P = 20
3 0
4 years ago
Read 2 more answers
Write the number 3.8 in the forum of a/b using integers to show that it is a rational number
Naya [18.7K]
The answer is b. 38 divided by 10 equals 3.8
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
(2/3 to the third power) what else equals the answer giving 88 points for it
antoniya [11.8K]

Step-by-step explanation:

please type the question correctly, it's confusing. thanks

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the next three terms in the geometric sequence: 4, -12, 36, -108
    5·2 answers
  • -2(x+5)=4 sole using distributive property
    14·2 answers
  • Emily buys a 4-quart bottle of juice for $1.44. What is the unit rate of the cost of the juice?
    7·2 answers
  • Select the ratios that are equivalent to 3 boys and 5 girls
    5·1 answer
  • 13=2m+5 solve for m?
    12·2 answers
  • Write the equation for k(x) <br>k(x) = 3x + 6
    5·1 answer
  • On a number​ line, A is at -8 and B is at 2. What is the coordinate of​ C, which is 3/5 of the way from A to​ B?
    7·1 answer
  • What’s the measure of angle X?
    6·1 answer
  • Find the intersection point for the following linear functions.
    15·1 answer
  • Natasha bought a pair of boots for $64.73. How much change did Natasha get back if she gave the cashier $80.00?(NEED REALLY SOON
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!