1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mila [183]
3 years ago
8

WRITING LINE AR INEQUALITIES Nancy works at Love at First Bite bakery where she decorates cakes and cupcakes. It takes her an av

erage of 4 minutes to decorate a cupcake and 32 minutes to decorate a cake. Last week, Nancy spent no more than 224 minutes decorating cakes and cupcakes. Assume x represents the number of cupcakes and y represents the number of cakes Nancy decorated. 1. Which inequality best represents the possible combinations of cupcakes and cakes Nancy decorated? 2. If Nancy decorated a total of 4 cakes last week, which inequality represents the possible number of cupcakes she decorated? 3. Is it possible that Nancy decorated 3 cakes and 32 cupcakes last week? Explain. a. 4x + 32y > 224 b. 4x - 32y < 224 c. 32x + 4y < 224 d. 4x + 32y < 224 a. X < 96 b. x < 24 C. X < 96 d. x < 24 1 2- 3 - > 1​

Mathematics
1 answer:
ozzi3 years ago
6 0

Answer:

32

Step-by-step explanation:

You might be interested in
3. Which characteristics is correct for the function f(x) = 4x5 + 8x + 2?
MrRissso [65]

Answer:

a

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
If a cone has a height that equals twice the diameter of its base,what is its volume in terms of the height
Andrew [12]
I am not sure. that is too confusing for my little brain
4 0
3 years ago
PLEASE HELP!!!! 20 POINTS!!!
Vlad1618 [11]
Mass = density* volume
since density= mass/volume then mass/volume*volume=mass
= 4.5*0.4 =  1.80g

6 0
3 years ago
Pls help me or me fail
Mrac [35]

Answer:

Cumin has the least price per ounce

Step-by-step explanation:

1. Divide each spice price to the size

Cumin -> 4.80/1.5= 3.2  

Ginger -> 3.60/ 0.8= 4.5  

Nutmeg -> 6.30/ 1.8= 3.5  

Thyme -> 4.50/ 1.25= 3.6  

5 0
3 years ago
Anya buys some avocados that cost $1.50 each. What is the total cost of her
Aneli [31]
Answer C
Because it says $1.50 EACH so to get the answer you’ll need to multiply $1.50 with each avocado she buys to get the total cost
5 0
2 years ago
Other questions:
  • Need Help
    6·2 answers
  • Lily is making granola. She uses almonds, walnuts, and pecans in the ratio 4 : 3 : 8. Lily uses 40 ounces of pecans. A) find the
    9·2 answers
  • What is 4493.3÷91.7 ?
    14·1 answer
  • The area of a given hexagon is equal to the area of an equilateral triangle whose perimeter is 36 inches. Find the length of a s
    12·2 answers
  • Whats the midline equation ?
    14·2 answers
  • Solve each system by substitution.
    6·1 answer
  • Write the two statements that create the biconditional: There is traffic on the freeway if and only if there are a lot of cars o
    10·1 answer
  • A square and a rectangle have the same perimeter. The rectangle is 13 cm long and 7 cm wide.
    6·1 answer
  • 2.
    15·1 answer
  • 4. An equation that crosses the y-axis at -5 and crosses the x-axis at -65. An equation that crosses the y-axis at -5 and crosse
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!