1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Masja [62]
3 years ago
15

What is more ways to solve this problem. 3• + (-5)=19

Mathematics
1 answer:
marin [14]3 years ago
8 0
I will ha em your answer in 15 minutes
You might be interested in
2 - 5 <br><br><br> put explanation
Aliun [14]

Answer: -3

Step-by-step explanation: well there is a pretty easy explanation for this because what you pretty much do is you put the answer around by doing 5-2 and just put a negative since the smaller number is in the front.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
5 times 7/8 then converted to simplest form?
pantera1 [17]
5*7/8 = 4 3/8
5/1 * 7/8 = 35/8
convert into mixed number because numerator is bigger than the denominator so it it
4 3/8
7 0
3 years ago
Given m||n, find the value of x.
mario62 [17]

Answer:

The answer would be X=2 .

Step-by-step explanation:

Hope it helps u :)

4 0
3 years ago
What is the answer to -4(5+(-2))
OleMash [197]

Answer:

-12

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Steps on how to Solve 7 - 2p &gt; -5
ale4655 [162]

Hello!

<em><u>Answer:</u></em>

<em><u>p<6</u></em>

<em><u>*The answer must have a positive sign and less than symbol sign.</u></em>

Step-by-step explanation:

First, you subtract by 7 from both sides of an equation.

7-2p-7>-5-7

Then, simplify.

-2p>-12

Next, multiply by -1 from both sides of an equation.

(-2p)(-1)

Simplify.

2p

You can also divide by 2 from both sides of an equation.

\frac{2p}{2}

And finally, simplify and solve. You can also divide by the numbers.

12/2=6

Final answer: p

Hope this helps!

Thanks!

-Charlie

Have a great day!

:)

:D

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • It is an odd number.
    9·1 answer
  • 16 pound turkey cost $14.24 what is the price per pound
    5·2 answers
  • Which equation represents the graph of the linear function?
    13·1 answer
  • Devon made a scale drawing of a triangle. He used a scale factor of 1/4 to draw the new triangle. How does each side of the new
    14·2 answers
  • The school purchased baseball equipment and uniforms for a total cost of 1762.00. The equipment costs 598 and the uniforms were
    11·1 answer
  • 60.8 is what percent of 32
    5·1 answer
  • D) Twelve percent of the price of a bike is $64.8. What is the price of a bike?
    8·1 answer
  • Answer choices <br>A. -4<br>B. 5.8<br>C.4<br>D.8​
    12·1 answer
  • PLEASE HELPP DUE TODAYYYY:what is the LDC least common denominator
    9·1 answer
  • What’s the answer for 15ft wide and 8ft long
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!