1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
valkas [14]
3 years ago
5

Create a story that is about one page in length using at least five different algebraic expressions and/or equations. These are

some example story starters that you can adapt from or expand upon. Be creative and come up with your own characters and scenarios and create expressions and equations as well
Mathematics
1 answer:
nikitadnepr [17]3 years ago
8 0

Answer:

A character is offered five different jobs. They all include an hourly wage, as well as a set weekly base pay. One example is a job that pays $8.50 an hour, plus an additional $25 bonus for the week. (Weekly base pay is what you automatically get paid for working the entire week. A bonus is money you earn in addition to the weekly base pay.) Story Starter 2: A character is searching for the best cell phone plan to buy. One plan costs $25 a month, plus $0.89 per minute used. Story Starter 3: A character is trying to decide which cab to choose from the five available. All the cabs have different rates per mile. They also charge different flat rates in addition to the rates per mile. One cab is offering a rate of $0.75 per mile, plus a flat fee of $25.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Solve for slope y=4x+6
Semmy [17]

Answer:

4

Step-by-step explanation:

y = mx+b where m is slope so the slope is 4

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
WHAT IS THE VOLUME? PLEASE HELP ME ASAP!!!!!
vfiekz [6]

Answer:

468

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Got up on my birkin it's working she said __________ is working
Bess [88]
She a virgin!!!

Best song bro
7 0
3 years ago
Just need the answers to see if im right lol
denis-greek [22]

Answer:

what is the question ? Volume or surface area???

6 0
3 years ago
Lace edging is sold by the foot for $0.80 or by the foot for $1.99. Which is more expensive
vampirchik [111]

Answer:

$1.99 is more expensive.

Step-by-step explanation:

Given:

One type of lace edging cost $0.80 per foot

Another type of lace edging cost $1`.99 per foot.

We need to find which is more expensive.

In $0.88 where one's place is 0.

In $1.99 where one's place is 1.

By comparing the one's place obviously $1.99 more expensive.

Hope you will understand the concept.

Thank you.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Given f(x)=-2x+5 find the inverse
    9·1 answer
  • What expressions are equivalent to y+y+y+3z.
    5·2 answers
  • Which product is better to buy small 18 ounces for $3.25 or large 32 ounces for 5.50
    11·1 answer
  • Graph f(x) = (x+1) (x-5)
    7·1 answer
  • Need help anyone asap xd?
    15·2 answers
  • Which line segments are equal? How do you know?
    6·1 answer
  • A rectangle made of square tiles measures 9 tiles long and 4 tiles wide. What is the length of a similar rectangle whose width i
    5·1 answer
  • If the Diameter of a circle is 30.4, what is the area of the circle?
    12·1 answer
  • 100 tenths= ? hundredths<br> A) 10<br> B) 100<br> C) 1,000<br> D)10,000
    5·2 answers
  • The dot plot shows the number of books lent by a school library during a 10-day period.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!