1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ilya [14]
3 years ago
14

Why can you use fraction multiplication to check the answer to a fraction division problem? How do you use multiplication to che

ck a division problem?
Mathematics
2 answers:
Triss [41]3 years ago
5 0

Answer:

Division and multiplication are inverse operations. This means they "undo" each other. You can check your answer by multiplying the quotient by the divisor. You should get the dividend.

Check all that you included in your response.

Δ Multiplication and division are inverse operations.

Δ Multiplication “undoes” division.

Δ Verify by multiplying the quotient by the divisor to get the dividend.

You Can Check All

<em> Espero que isto ajude!</em>

<em> Means Hope This Helps! In </em><u><em>Portuguese</em></u>

Vedmedyk [2.9K]3 years ago
4 0
Ex. if your problem is 2/3 ÷ 6/1 you would keep the first fraction the same, change division to multiplication and flip the second fraction
2/3×1/6
Hint: KCC (Keep, change, change)
You might be interested in
What is the difference? StartFraction x 5 Over x 2 EndFraction minus StartFraction x 1 Over x squared 2 x EndFraction StartFract
Troyanec [42]

The difference of the given fraction is expressed as \frac{x^2+4x-1}{x(x+2)}

Given the expression:

  • \frac{x+5}{x+2}-\frac{x+1}{x^2+2x} \\

Take the LCM of the fraction to have:

=\frac{x+5}{x+2}-\frac{x+1}{x(x+2)} \\=\frac{x(x+5)-(x+1)}{x(x+2)} \\=\frac{x^2+5x-x-1}{x(x+2)}\\=\frac{x^2+4x-1}{x(x+2)}

Hence the difference of the given fraction is expressed as \frac{x^2+4x-1}{x(x+2)}

Learn more on fractions here; brainly.com/question/78672

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
1.) 3(x + 7) - 9x (x = 1​
MrMuchimi

Answer:

bonjour voilà la réponse 4.55

7 0
3 years ago
What is the square root of 8 and why?
kicyunya [14]

Rewrite <span>88</span> as <span><span><span>22</span>⋅2</span><span><span>22</span>⋅2</span></span>.Factor <span>44</span> out of <span>88</span>.<span><span>√<span>4<span>(2)</span></span></span><span>4⁢2</span></span>Rewrite <span>44</span> as <span><span>22</span><span>22</span></span>.<span><span>√<span><span>22</span>⋅2</span></span><span><span>22</span>⋅2</span></span>Pull terms out from under the radical.<span><span>2<span>√2</span></span><span>2⁢2</span></span>The result can be shown in both exact and decimal forms.Exact Form:<span><span>2<span>√2</span></span><span>2⁢2</span></span>Decimal Form:<span>2.82842712<span>…</span></span>
8 0
2 years ago
Can some help me with this problem
Y_Kistochka [10]

Answer:

580

Step-by-step explanation:

4*100=400

4*40=160

4*5=20

add them all up, you get 580

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
If a= -2, y = -3 and z = 4, find the values of the following algebraic expressions. -3az
kipiarov [429]

Answer:

24

Step-by-step explanation:

substitute the given values for a and z into the expression

- 3az

= - 3(- 2)(4) = 6 × 4 = 24

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Every cereal box has a gift inside, but you cannot tell from the outside what the gift is. The store manager assures you that 15
    10·2 answers
  • 3 pens cost $2.70. What is the cost per pen?
    9·1 answer
  • 7. PHOTOGRAPHY Francine has a camera in which the distance from the lens to the film
    8·1 answer
  • A consumer takes out a loan for $500 that charges 10% annual interest. What is the total cost of the loan if the consumer pays i
    14·2 answers
  • If gabby wants to make a regular octagon with a side length of 20 inches using wire ,How much wire does she need?Justify your re
    14·1 answer
  • Given: ∆KLM, MF ⊥ KL MF = 15, KF = 12, FL = 19 Find: KM, ML, m∠K, m∠L, m∠KML
    15·1 answer
  • Round the following to the nearest tens: 112 *​
    5·2 answers
  • Domain and range of graph need ASAP
    7·1 answer
  • One tennis club charges $22 per session to play tennis. Another tennis club charges an annual fee of $40 plus $16 per session. A
    12·1 answer
  • In the rectangle below,
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!