1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nookie1986 [14]
3 years ago
14

Which of these rate descriptions represent unit rates?Check all that apply.

Mathematics
2 answers:
aleksley [76]3 years ago
6 0

Answer: It is B ($5 for every pound) and D (4 words per minute)

Step-by-step explanation:

They are both unit rates. The others are not.

maria [59]3 years ago
6 0

Answer:

$5 for every pound

4 words per minute

Step-by-step explanation:

here!

You might be interested in
Simplify -3+6i-(-5-3i)-8i​
borishaifa [10]

Answer:

2 +i

Step-by-step explanation:

-3+6i-(-5-3i)-8i​

Distribute the minus sign

-3 +6i +5 +3i -8i

Combine like terms

-3+5 +6i +3i -8i

2 +i

4 0
3 years ago
max's stamp collection has stamps for different countries.he has 12 stamps from canada.of those tweleve,2/3 of them have picture
solong [7]
8 stamps. Multiply 2/3 by 12 and you have your answer
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
1712 is a odd or even number
Feliz [49]
1712 is an even number
4 0
1 year ago
Approximately how many times greater is 4×107 than 8×103 ?
guajiro [1.7K]
The answer is C. 5000
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the exercise 3-8?
wlad13 [49]
3-8 equals to -5 because if you stele a number line and count 8 points from three it will equal -5
5 0
3 years ago
Other questions:
  • The product of a number w and 737
    12·1 answer
  • What is the value of X
    15·1 answer
  • Find the amount of tax and the tax rate. Round to two decimal places
    11·2 answers
  • What is $20.00 less than 2.5 times the amount of $64.80
    8·2 answers
  • What is the length of XZ?
    15·2 answers
  • Alba ran 21 miles in three hours what was her average speed
    14·2 answers
  • Write each improper fraction as a mixed number: 93/12
    8·1 answer
  • Please can someone help??????
    6·1 answer
  • A rectangular garden is 20 ft longer than it is wide. Its area is 800 ft 2 . What are its dimensions?
    9·1 answer
  • Isabella's graduation picnic costs $3 for every attendee. At most how many attendees can there be if Isabella budgets a total of
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!