1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jasenka [17]
3 years ago
6

Given a feedlot of about 1200 cows, if an individual cow produces about 50 liters of manure a day, how many liters of manure wou

ld be produced in a month's time?
Mathematics
1 answer:
Amiraneli [1.4K]3 years ago
3 0
Hello!

First you have to find how many liters of manure is made a day

1 cow makes 50 liters a day

We can do 50 * 1200 to find how many liters the cows make a day

50 * 1200 = 60000

Then you multiply this my how many days are in a month

60000 * 30 = 1800000

The answer is 1,800,000 liters of manure a month

Hope this helps!
You might be interested in
What is 946 divided by 11?
timama [110]
Answer: 946 ∻ 11 = 86


3 0
2 years ago
By rounding to 1 significant figure, estimate the answers to these questions:<br><br> 346 x 904
nikdorinn [45]

Answer:

    312 784

Step-by-step explanation:

   if u need this answer, take

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jason works at least 5 hours but not more than 10. He earns $15.00 per hour. The function f(t)=15t represents the money he earns
solniwko [45]
Range (f(5),f(10))
^^^^^^^^^^^^^^^^^
5 0
3 years ago
Which equation represents a line which is perpendicular to the x-axis?
nikklg [1K]
Y= 4 is perpendicular to the x- axis

The x- axis is the horizontal line, and the y- axis is the vertical line
6 0
2 years ago
Four boxes were mailed and weighted at the post office and the first one is 8.25pounds the second one weights 8.200 and the he t
hoa [83]

Answer:

The first one would be the heaviest

Step-by-step explanation:

becuase if you compare all three of them vertically you wil see that the tenth in the first one is larger than the other two

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Sophia bought 2 jars of pickles for $65. What is the unit price?
    12·1 answer
  • Y= 4x + 3<br> y= -x - 2<br><br> solve the system of linear equation by graphing
    14·1 answer
  • 30 POINTS HELP PLEASE
    6·2 answers
  • Simplify using the distributive property
    5·1 answer
  • Write Which congruence theorem is used and also write a congruency statement
    7·2 answers
  • Which graph shows the solution to the inequality –0.5x ≤ 7.5? A number line going from negative 18 to negative 8. A closed circl
    11·2 answers
  • Justin and Austin decide to play catch after school. They start at the same point.
    8·2 answers
  • For his hiking club, Ricardo is making a container of trail mix with 3.5 kilograms of nuts. He has 1.78 kilograms of peanuts and
    13·1 answer
  • Find the value of 4th terms by using 3n-2​
    7·2 answers
  • Solve A=Q + ms for Q.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!