1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zheka24 [161]
3 years ago
8

I will give brainliest.

Mathematics
2 answers:
Mariulka [41]3 years ago
6 0
Tommy will have walked 16 blocks.

He walks up 5 blocks, then he walks over 6 blocks, and then walks back down 5 blocks.
You add up the points
5+6+5=16
butalik [34]3 years ago
4 0
17, you only have to add up a few because of the x and y placements. Hope this helps you :)
You might be interested in
A 6-yard piece of ribbon costs $36.72. What is the price per foot?
djyliett [7]

Answer:

$2.04

Step-by-step explanation:

Note that: 1 yard = 3 feet.

First, change the amount of yard (6) to feet:

6 x 3 = 18

6 yard = 18 feet.

Note: 18 feet = $36.72

Find the cost per foot (1 feet). Note the equal sign, what you do to one side, you do to the other. Divide 18 from both sides.

(18 ft)/18 = ($36.72)/18

1 ft = 36.72/18

1 ft = 2.04/1

1 ft = $2.04

~

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
One side of a regular pentagon measures 0.8 meters. What is the perimeter of the regular pentagon
topjm [15]
5 (the sides) x 0.8 = 4 meters
3 0
3 years ago
Kayleigh babysat for 11 hours this week that was 5 fewer than 2/3 as manyas she baby sat last week, h write an equation to repre
mars1129 [50]

Answer:

10.5 hours

Step-by-step explanation:

To find the number of hours she babysat last week subtract 5 from 11 which is 7 hours. 7 hours is equal to 2/3 of the many hours. If she babysat h hours last week then solve for h using 2/3 h = 7.

Solve the equation by multiplying each side by the reciprocal.

3/2 * 2/3h = 7*3/2

h = 21/2

h = 10.5 hours

3 0
3 years ago
All the seats in the theater are divided into 6 groups. There are 35 seats in each group. Using the variable s, write and solve
olga_2 [115]
The answers should be 210
3 0
3 years ago
What is the BEST deal on rice?
Elden [556K]

Answer:

Answer is 10 kg for $35

Step-by-step explanation:

Unitary method

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Rational number as decimal 8/9
    14·1 answer
  • (Zoom in) I’m just typing cause it needs to b 20 characters long.
    12·1 answer
  • Used to locate a point on a coordinate plane
    12·1 answer
  • What number is 10 times greater than 2?
    12·2 answers
  • A dog's weight increased by 50% in 3 years. by the end of 3 years, the dog weighed 45 pounds. how much did the dog weigh 3 years
    7·2 answers
  • Find the sum of -6/ab + a^2/b^2
    12·1 answer
  • Apolline is mowing lawns for a summer job. For every mowing job, she charges an initial fee plus a constant fee for each hour of
    15·2 answers
  • Andrea and Ashley are middle distance runner's for the schools traffic and FaceTime in the 500 m race are approximately normally
    15·1 answer
  • Which function has a graph with a horizontal asymptote at y = 3, a vertical asymptote at x = 1, and an x-intercept at 2?
    11·2 answers
  • What is the slope of the line that contains the points (4,3) and (2, 7)? A. - 5 B. 2 C. -2 O D. -5​
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!