1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
marta [7]
3 years ago
12

A 6-yard piece of ribbon costs $36.72. What is the price per foot?

Mathematics
2 answers:
djyliett [7]3 years ago
4 0

Answer:

$2.04

Step-by-step explanation:

Note that: 1 yard = 3 feet.

First, change the amount of yard (6) to feet:

6 x 3 = 18

6 yard = 18 feet.

Note: 18 feet = $36.72

Find the cost per foot (1 feet). Note the equal sign, what you do to one side, you do to the other. Divide 18 from both sides.

(18 ft)/18 = ($36.72)/18

1 ft = 36.72/18

1 ft = 2.04/1

1 ft = $2.04

~

WARRIOR [948]3 years ago
3 0

Answer:

<em>$2.04</em>

Step-by-step explanation:

36.72/6

So that would make the answer <u><em>$2.04</em></u>

You might be interested in
Can someone complete the square
pshichka [43]
To do these, start by looking at the "b" value -6.
divide it by 2

-6/2 = -3

now square this number

(-3)^2 = 9

this is what you need for the "c" value

there is only a 5 for the c value so add 4 to both sides of the equation. ( +4 = +4)

y +4 = x^2 -6x +5 +4
y +4 = x^2 -6x +9
y +4 = (x -3)^2
y = (x -3)^2 - 4

vertex ( 3, -4) upwards facing like a bowl, because the "a" value is positive. So the vertex is the minimum, lowest point on the graph.


7 0
3 years ago
Choose the situation in which using exact numbers is the MOST appropriate.
QveST [7]

Answer:

A, you need to pay with exact change

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 412 divine by 8 but in Interpret the remainder Way please help
MatroZZZ [7]

The answer is 51 remainder 4      because 51* 4 =408 and 412 + 4 = 412

5 0
3 years ago
Dividing a whole number by a unit fraction results in a:
Alex Ar [27]

Answer:

each unit being divided into smaller parts

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
On a certain hot Summer's day 388 people use the public swimming pool. The daily prices are $1.75 for children and $2 for adults
Alecsey [184]

Answer:

it could be 372 adults with one kid or 426 kids with no adults but that isn't logical

Step-by-step explanation:

i don't really know how to explain it sorry

6 0
3 years ago
Other questions:
  • May I have help on these two please, it’s for my sister?
    12·1 answer
  • PLEASE HELP ITS URGENT
    15·1 answer
  • Is -9.1234567 rational
    8·2 answers
  • Ralf and Susie share $57 in the ratio 2:1.<br> (a) Calculate the amount Ralf receives.
    6·2 answers
  • If a1 = 6 and an = 3 + 2(an-1), then a2 equals<br><br> no links
    9·1 answer
  • Could someone help me with this? ​
    15·1 answer
  • The dimensions of Olivia’s room are 11.25 feet by 10 feet. Find the area of Olivia’s room.
    15·1 answer
  • For the rectangle shown, which equation can be used to find the value of x?​
    15·1 answer
  • The location of Sonia's school and home are plotted on the coordinate
    6·1 answer
  • NO NEED FOR LINKS NEED THE ANSWER RIGHT NOW
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!