1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
joja [24]
3 years ago
8

Reflection on cordinate planes

Mathematics
1 answer:
trapecia [35]3 years ago
7 0
(Problems 1b and 2b are cut off in the photo)

1a Problem:

(-3,1)
(-3,5)
(-7,1)

2a Problem:

(6,2)
(3,5)
(10,7)

*Psst, I need one more brainliest answer to rank up, so if you gave that to me, it would be very appreciated, thanks :)*
You might be interested in
The cup, on the 9th hole of a golf course, is located, dead center, in the middle of a circular green, which is 35 feet in radiu
ale4655 [162]

Answer:

± 27.33 ft

Step-by-step explanation:

For the given problem, we can estimate the initial and final coordinates of the line of the ball path as (-40,-50) and (0,0). Therefore, the slope is:

(-50-0)/(-40-0) = 50/40 = 1.25

Similarly, we can estimate the slope of a perpendicular line to the line of the ball path as: -1*(1/1.25) = -0.8.

Therefore, using (0,0) and the slope -0.8, the equation of the perpendicular line is: -0.8 = (y-0)/(x-0);

-0.8 = y/x

y = -0.8x

Furthermore, we are given the circle radius as 35 ft and we can use the distance formula to find the two points 35 ft far from the origin:

35^2 = x^2 + y^2

y = -0.8x

35^2 = x^2 + (-0.8x)^2

1225 = (x^2 + 0.64x^2)

1225 = 1.64x^2

x^2 = 1225/1.64 = 746.95

x = sqrt(746.95) = ± 27.33 ft

5 0
4 years ago
48 lbs. equals how many kilograms?
Dahasolnce [82]
Your answer is 21.7724<span>Kilograms</span>
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
7. Is it proportional?
SCORPION-xisa [38]

Answer:

A unit rate is the rate of change in a relationship where the rate is per 1.

The rate of change is the ratio between the x and y (or input and output) values in a relationship.  Another term for the rate of change for proportional relationships is the constant of proportionality.

If the rate of change is yx, then so is the constant of proportionality.  To simplify things, we set  yx=k, where k represents the constant of proportionality.  

If you solve a yx=k equation for y, (like this: y=kx), it is called a direct variation equation. In a direct variation equation, y varies directly with x. When x increases or decreases, y also increases or decreases by the same proportion.

To find y in a direct variation equation, multiply x by the constant of proportionality, k.

For example: Given the relationship y=7x, the constant of proportionality k=7,  so if x=3,  then y=3×7 or 21.

Given the same relationship, if x=7,  then y=7×7, or 49.  

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find -4(3)+(-7) <br><br> What order should be preformed in this expression
Sergio [31]

Answer:

-19

Step-by-step explanation:

  • According to bedmas rules, we have to first solve the brackets.

-4(3)+(-7)

-12 + (-7)

  • Now, let's add

-12 + (-7)

-12 - 7

= -19

8 0
3 years ago
You paid $28.80 for a shirt that was on sale for 20% off of the original price. What was the original price?
MA_775_DIABLO [31]
The answer is 36.

Because 20% of 36 is equal to 7.2

And 36 - 7.2 = 28.80
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Point p is the midpoint of DE. DP =3x + 2 and DE = 10x - 12. What is the length of DP
    5·2 answers
  • A 5-pack of toy cars costs $4.95. What is the unit price?
    13·1 answer
  • Can someone solve this
    15·1 answer
  • 2. A package of paper towels contains 3 rolls. Each package of paper towels costs $2.79. A function, f(x), is written to represe
    13·1 answer
  • Can i have some helps plz​
    11·1 answer
  • After sales tax, a $260 fancy watch costs $286. What is the sales tax percentage?​
    5·1 answer
  • PLEASE HELP ME ASAP IMDOING FINALS
    8·1 answer
  • A rectangular fish tank has a base that is 9 inches
    14·1 answer
  • Olivia buys cookies and apples at the store. She pays a total of $24.79. She pays a total of $4.75 for the cookies. She buys 4 b
    12·1 answer
  • Which one has the same volume
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!