1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
stepladder [879]
3 years ago
9

TB Problem Qu. 1-288 Balerio Corporation's relevant ...Balerio Corporation's relevant range of activity is 8,000 units to 11,000

units. When it produces and sells 10,000 units, its average costs per unit are as follows:Average Cost per UnitDirect materials $ 6.40Direct labor $ 3.20Variable manufacturing overhead $ 1.50Fixed manufacturing overhead $ 14.40Fixed selling expense $ 2.80Fixed administrative expense $ 2.00Sales commissions $ 0.80Variable administrative expense $ 0.70Required:a. For financial reporting purposes, what is the total amount of product costs incurred to make 10,000 units? (Do not round intermediate calculations.)b. If 9,000 units are sold, what is the variable cost per unit sold? (Round "Per unit" answer to 2 decimal places.)c. If 9,000 units are sold, what is the total amount of variable costs related to the units sold? (Do not round intermediate calculations.)d. If the selling price is $19.20 per unit, what is the contribution margin per unit sold? (Round "Per unit" answer to 2 decimal places.)e. What incremental manufacturing cost will the company incur if it increases production from 10,000 to 10,001 units? (Round "Per unit" answer to 2 decimal places.)
Business
1 answer:
elena-14-01-66 [18.8K]3 years ago
4 0

Answer:

Instructions are listed below

Explanation:

Giving the following information:

The relevant range of activity is 8,000 units to 11,000 units.

When it produces and sells 10,000 units:

Direct materials $ 6.40

Direct labor $ 3.20

Variable manufacturing overhead $ 1.50

Fixed manufacturing overhead $ 14.40

Fixed selling expense $ 2.80

Fixed administrative expense $ 2.00

Sales commissions $ 0.80

Variable administrative expense $ 0.70

A) product costs= Direct material + direct labor + manufacturing overhead

Product cost= (6.40*10000) + (3.20*10000) + (1.5*10000) + (14.40*10000)= $255000

B) Q= 9

Variable cost= direct material + direct labor + variable manufacturing overhead + variable sales comission + variable administrative expense

Variable cost= 6.40 + 3.20 + 1.5 + 0.80 + 0.70= $12.60

C) Total variable cost= 12.60*9000=$113400

D) Contribution margin= Price - unitary variable cost

CM= 19.20 - 12.60= $6.6

E) 10,001 units are still is the relevant range. Therefore the incremental costs are the variable cost.

If it sells 1 unit more, the manufacturing cost will increase in the proportion of direct material, direct labor and variable manufacturing overhead.

6.40+3.2+1.5= $11.1

You might be interested in
Namita is voting in a state election. She selects the candidate she wants to be state senator, a position that involves drafting
Mashcka [7]

Answer:

Representative democracy.

Explanation:

Representative democracy refers to a system where the people govern through the election of parties or representatives with decision-making rights. Representative democracy can also be seen as a collective term for a number of democratic models. Common to these, however, is that the core consists of regularly recurring elections between competing representatives. People's sovereignty is achieved by the citizens influencing the government by voting in these elections. It is by far the most widespread method of exercising authoritative and legitimate control, demanding responsibility and developing debate in modern democracies.

5 0
2 years ago
Which sentence from the passage supports the following statement?
vazorg [7]

Answer:

idk sorry have a good day!!!!!

Explanation:

8 0
3 years ago
In July 2012, a small chocolate factory receives a large order for chocolate bars to be delivered in November. The spot price fo
Anettt [7]

Answer:

$24,530, $23,530

Explanation:

Incomplete word <em>"and if the spot price in September proves to be $2,300."</em>

<em />

Note that Call options will be exercised only if the price on expiry is greater than strike price

Strike price = $2400

Premium paid = $53 for each contract, so the total premium paid = $530 for 10 contracts

<u>CASE 1</u>

Price = $2600

As price on expiry=2600 > Strike price=2400

Call option will be exercised.

Company will pay = $2400 * 10+530 = $24,530

<u>CASE 2</u>

Price = $2300

As price on expiry=2300 < Strike price=2400

Call option will not be exercised and will purchase from open market

Company will pay = $2300 * 10+530 = $23,530

4 0
2 years ago
A firm expects to sell 25,500 units of its product at $16 per unit. pretax income is predicted to be $60,500. if the variable co
aksik [14]

A firm expects to sell 25,500 units of its product at $16 per unit. pretax income is predicted to be $60,500. If variable costs are $8 per unit, total fixed costs must be $143,500.

Fixed costs are costs that stay constant no matter changes in production volume, implying that irrespective of whether output rises or decreases, total fixed costs remain constant within the relevant range.

Rent, labor, depreciation, insurance, and other fixed costs per unit fluctuate over the relevant range, on the contrary.

Given,

Selling price = $16

Variable cost per unit = $8

Units sold = 25,500

Pretax income = $60,500

Contribution Margin = (Selling Price Per Unit - Variable Cost Per Unit) * Units Sold

Substituting the provided information into the above calculation yields,

Contribution margin = ($16 - $8) * 25,500 units                                

= $204,000

Formula:

Pretax Income = Contribution Margin - Fixed Costs

This symbolizes,

Fixed Costs = Contribution Margin - Pretax Income

Substituting the provided information into the above calculation yields,

Fixed Costs = $204,000 - $60,500                

= $143,500

Hence, the answer is $143,500.

Learn more about fixed cost:

brainly.com/question/14366141

#SPJ4

6 0
1 year ago
Oceans inc., a seafood distributor, agrees to buy from paul, a commercial fisherman, any "overstock" of fish that paul catches i
Ede4ka [16]

Oceans inc., a seafood distributor, agrees to buy from paul, a commercial fisherman, any "overstock" of fish that paul catches in excess of his legal limit. This agreement is most likely void.

the act of agreeing or of coming to a mutual association. the kingdom of being in accord. An arrangement is ordinary with the aid of all events to a transaction. An agreement or different record delineating such an association. The unanimity of opinion; harmony in feeling: settlement of some of the individuals of the school.

An agreement is a promise between entities to grow mutual obligations with the aid of regulation. segment 2(e) of the Indian contract Act, 1872 defines an agreement as 'each promise and each set of promises, forming the attention for every other, is an agreement.

The definition of agreement manner is the act of coming to a mutual selection, position, or arrangement. An instance of an agreement is the choice among two human beings to percentage the lease in an apartment.

Learn more about agreements here brainly.com/question/1835508

#SPJ4

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Best Foods Company is considering expanding beyond the regional market segments now served by its Hellmann's mayonnaise. One cri
    12·2 answers
  • What was the penalty countries incurred for not being part of the world trade system?
    9·1 answer
  • What is a service?
    14·1 answer
  • The City of Sycamore has investments in bonds. These bonds have an amortized cost of $1,997,000. At year end, the financial pres
    14·1 answer
  • As of March 12, 2020 the yield to maturity on 30 year US Treasury Bonds was 1.44%. On the same date, the yield to maturity on 30
    8·1 answer
  • Tara westmont, the proprietor of tiptoe shoes, had annual revenues of $205,000, expenses of $113,700, and withdrew $26,000 from
    12·2 answers
  • On January 1 of the current year, Anna and Jason form an equal partnership. Anna contributes $50,000 cash and a parcel of land (
    15·1 answer
  • 6. Consider an economy described by the following equations:
    9·1 answer
  • The Alston Inn is managed by Inns, Inc. The management contract requires 6 percent of total revenue to be transferred to the rep
    14·1 answer
  • ₥Ɏ ₲Ø₳Ⱡ₴ ₳ⱤɆ ฿ɆⱧł₦Đ ɎØɄⱤ Ʉ₦ĐɆⱤ₴₮₳₦Đł₦₲.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!