1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Allisa [31]
3 years ago
14

A garden table and a bench cost $804 combined the garden table costs $46 less than the bench. What is the cost of the bench

Mathematics
1 answer:
dsp733 years ago
8 0

Answer:

The cost of the bench is <u>425 dollars</u>.

Step-by-step explanation:

<u>Let x represent the garden table.</u>

<u>Let y represent the bench.</u>

x + y = 804

x = y - 46

<u>Use the substitution method.</u>

y - 46 + y = 804

2y - 46 = 804

<u>Add 46 to both sides.</u>

2y = 850

<u>Divide both sides by 2.</u>

y = 425

Answer:

The cost of the bench is 425 dollars.

You might be interested in
I need the answer for 21
levacccp [35]

Answer:

h>13

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
I NEED HELP WITH THIS ASAP! ITS DUE IN 20 MINS
amm1812

Answer:

b

Step-by-step explanation:

I pretty sure it b can u plz mark as brlainlest sorry if wrong try b

3 0
3 years ago
X squared +20 equals 2X
Ivahew [28]

x={1+i√19 , 1-i√19}

solve this by using quadratic formula

5 0
3 years ago
Which of the following are NOT lengths of the sides of a triangle?
Mkey [24]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Which best describes word choice in an academic paper? 0 It's the internal structure, sequence of ideas, and unity of paragraphs
Anestetic [448]

Answer:

d , It’s the use of precise, rich, and colorful language to convey ideas.

Step-by-step explanation:

on edge .

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A hot air balloon can hold up to 300 pounds of weight. The balloon's pilot weighs 140 pounds. How many 20-pound bags of sand (b)
    14·2 answers
  • Zobacz na wzorze, że każda czerwona linia
    5·1 answer
  • A 50% increase followed by 33% decrease is a greater than original less than original or same as original
    6·1 answer
  • A candle is 7 in. Y’all after burning for 1 h. The same candle is 5 1/2 in. Y’all after burning for 4 h. How tall will the candl
    9·1 answer
  • A package of 6 pairs of insulated socks costs $32.34. What is the unit price of the pairs of socks?
    10·1 answer
  • I do not know this and I need help fast this is a timed test
    11·1 answer
  • I can never get these answers right omggg I need help!
    14·2 answers
  • Can someone solve this please
    15·1 answer
  • To make orange fizz, Noah mixes 4 scoops of powder with 6 cups of water. Andre mixes 5 scoops of powder with cups of water. Crea
    15·1 answer
  • Zeke and Niko are eating cookies. The ratio of the number of cookies Zeke ate to the number Niko ate was 2 to 1 (so Zeke had twi
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!