1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anton [14]
3 years ago
9

If possible write the following equation in slope-intercept form. y – = 9

Mathematics
1 answer:
elena55 [62]3 years ago
7 0

Answer with Step-by-step explanation:

We are given that

\frac{y-x}{9}=9

y-x=9\times 9=81

y=x+81

Compare with slope-intercept form

y=mx+b

Where m=Slope of line

b=y-intercept

a.We get slope=m=1

b.b=81

c) To find the x- intercept

Substitute y=0

x+81=0

x=-81

x-intercept at x=-81

You might be interested in
Is greater than or equal to, minus, 5.
My name is Ann [436]

Answer:

x≥-5

Step-by-step explanation:

x

7 0
2 years ago
Over the last three evenings, Debra received a total of 110 phone calls at the call center. The second evening, she received 4 t
Elza [17]

Answer:

See below.

Step-by-step explanation:

Total = 110

Let calls on third evening = x

second evening = 4x

first evening = x + 8

=> x + 4x + x + 8 = 110

=> 6x = 102

=> x = 17

First evening = x = 17 calls

Second evening = 4x = 68 calls

Third evening = x + 8 = 25 calls

4 0
2 years ago
What is the domain and range of the set of ordered pairs?​
Delvig [45]

Answer:

D) would be the answer

Step-by-step explanation:

Domain is always the set of x-coordinates in the pairs and the range is always the set of y-coordinates in the pairs.

D: 7, -2, 4, -9, 0

R: 3, -2, 1, 0, 7

Put them in order from least to greatest.

D: -9, -2, 0, 4, 7

R: -2, 0, 1, 3, 7

5 0
3 years ago
Which number produces a rational number when added to 1/5
marin [14]

Answer: 2/3

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
You buy 6 apples for $33. WHat is the cost of 10 pounds of apples
Mariana [72]
10 lbs of apples will cost $55 

How? Well...

First, you would need to find the unit rate, which is 5.5
You find the unit rate by simply dividing 33 by 6. Next, after you found your unit rate, you're going to multiply that by 10. We now know that 10 x 5.5= 55. Therefore, you will need $55 for 10 lbs of apples.
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Owen answered a set of math and history Quiz Bowl questions. Owen correctly answered 72%, percent of all the 200 questions. Howe
    6·1 answer
  • If 9p = 3a + 1 and 7p = 2a - 3, then which of the following expresses p in terms of a
    11·1 answer
  • The population of deer in a certain national park can be approximated by the function P(x)=150(1.07)^x, where x is the number of
    15·2 answers
  • 1. Fill in the blanks: For the line 3x - y=2 the 2-intercept is_<br> _and the y-intercept __
    10·1 answer
  • Please answer correctly !!!! Will mark brainliest !!!!!!!!!!!!!!
    6·2 answers
  • Please help i have to finish 15 assignments today including a final exam and i dont know what im doing
    12·1 answer
  • How do you decide where to shade an inequality whose boundary does not go through the origin?
    5·1 answer
  • I'm stuck on like 3 I'm in fourth help plss
    6·1 answer
  • Using the statement, write an equation in one variable.
    8·1 answer
  • What are vertical angles always equal to
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!