Answer:
x≥-5
Step-by-step explanation:
x
Answer:
See below.
Step-by-step explanation:
Total = 110
Let calls on third evening = x
second evening = 4x
first evening = x + 8
=> x + 4x + x + 8 = 110
=> 6x = 102
=> x = 17
First evening = x = 17 calls
Second evening = 4x = 68 calls
Third evening = x + 8 = 25 calls
Answer:
D) would be the answer
Step-by-step explanation:
Domain is always the set of x-coordinates in the pairs and the range is always the set of y-coordinates in the pairs.
D: 7, -2, 4, -9, 0
R: 3, -2, 1, 0, 7
Put them in order from least to greatest.
D: -9, -2, 0, 4, 7
R: -2, 0, 1, 3, 7
Answer: 2/3
Step-by-step explanation:
10 lbs of apples will cost $55
How? Well...
First, you would need to find the unit rate, which is 5.5
You find the unit rate by simply dividing 33 by 6. Next, after you found your unit rate, you're going to multiply that by 10. We now know that 10 x 5.5= 55. Therefore, you will need $55 for 10 lbs of apples.