1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kvv77 [185]
3 years ago
9

Can someone please help

Mathematics
1 answer:
ruslelena [56]3 years ago
6 0
You can find the answer by substituting the x-values provided in the question and seeing if you get what the question says.

a satisfies all of the parameters.
b doesn’t satisfy g(-1), so it’s not b.
c doesn’t satisfy g(-1), so it’s not c.
d doesn’t satisfy g(-1), so it’s not d.

The correct answer is a.
You might be interested in
Andrea and her friends love cake. Andrea has two cakes. Each of her friends is going to eat 2/3 of a cake. How many friends can
crimeas [40]

Answer:

3

Step-by-step explanation:

2 / (2/3) = 2 * 3/2 = 6/2 = 3

4 0
3 years ago
13=5+n please help meeeeee
Nat2105 [25]
You subtract 5 from both sides to get n=8
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Occupation
baherus [9]
C is answer no explanation needed
7 0
2 years ago
A softball team won 95% of 120 games. How many games did they win
dmitriy555 [2]

Answer:

114 games

Step-by-step explanation:

0.95 x 120=114

they won 114 games

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
4 Which statement about a sphere is true?O The length of the diameter of a sphere is two times the length of the radius of the s
frosja888 [35]
A is the right option.
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A Nashville-area radio station plays songs from a specific, fixed set of artists. The station has no DJ; instead, a computer ran
    9·2 answers
  • Which two segments have the same length?
    12·2 answers
  • Let x = 3, y = -2, and z = 5, Evaluate 8x2 -6y + 2z
    10·1 answer
  • What is the product? x^2-16/2x+8 multiplied by x^3-2x^2+x/x^2+3x-4
    11·2 answers
  • Please help, I'm super lost on this question even though I'm sure it's easy​
    5·2 answers
  • Find the height of the building shown.
    12·1 answer
  • Need to get this one right to pass lesson
    5·2 answers
  • -500<br> を<br> /<br> 2<br> 4<br> -4<br> 12<br> 101<br> A<br> 1<br> 1500
    13·1 answer
  • What two numbers equal -114
    15·1 answer
  • A box of 25 munchkins cost $5.46 what is the unit rate per munchkin
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!