1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Aliun [14]
3 years ago
7

Someone please help me

Mathematics
1 answer:
makvit [3.9K]3 years ago
4 0
So first you need to add 4 to each side to get (x+5)^2=16. Next you need to take the square root of each side to get √(x+5)^2=+-√16. After that simplify to get x+5=+-4. Now subtract 5from both sides to look like x=-5+-4. Now just do x=-5+4 and x=-5-4 then solve to get x=-1 and x=-9.
You might be interested in
HELP...Cant figure it out
ziro4ka [17]

Answer:44

Step-by-step explanation:

-8(-6) -4

48 -4

44

4 0
3 years ago
283% of 305 estimate
saveliy_v [14]
2.83 x 305 ( of is always multiplication )
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Farmer John sells a dozen of eggs for $1.56. What is the unit cost per egg?
Klio2033 [76]

Step-by-step explanation:

There are 12 in a dozen, so each egg would cost $1.56.

Now, you must multiply $1.56 by 12. Now you can find the answer from here. Hope this helps!

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Sara is hiring a babysitter who charges $20 per hour plus a $10 travel fee. What equation represents y, the amount of money the
stellarik [79]

Answer:

20x+10=y

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Mackenzie's company reimburses her $0.75 per mile that she drives for business. If she goes on a business trip and drives a tota
lesantik [10]

Answer:90

Step-by-step explanation:

:)

6 0
3 years ago
Other questions:
  • If 10 centimeters equal 1 decimeter and it takes 8dm of shipping paper to wrap a large package. How many cm of paper would be ne
    11·1 answer
  • Using 3.14 for pi,how do you get 355 as the volume for a cylinder?
    10·1 answer
  • Angeline bought s yards of satin fabric
    15·1 answer
  • A sundae requires 33 ice-cream scoops and 44 strawberries, and a milkshake requires 22 ice-cream scoops and 66 strawberries. Ram
    7·1 answer
  • (7x+3)(x-9) need help
    10·1 answer
  • What is 73,489 in expanded form
    11·2 answers
  • I need help!! Pleasee!!!
    9·1 answer
  • If 50 pounds of potatoes cost $300. How many pounds of potatoes can you buy with $216? Include units.
    7·2 answers
  • The domain _ is the set of inputs for a function
    14·1 answer
  • NOTE: Angles not necessarily drawn to scale.
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!