1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
TiliK225 [7]
3 years ago
9

Given the prelim age point A(-5,3) find the image point A’ using the translation rule (x,y) —> (x+3,y-2)

Mathematics
2 answers:
USPshnik [31]3 years ago
4 0
Imma agree w the person above (-6,4)
torisob [31]3 years ago
3 0

Answer:

(-6,4)

Step-by-step explanation:

brainlist will be welcomed:))

You might be interested in
Which is the same as diving a number by 10?
Licemer1 [7]

Answer:

Step-by-step explanation:

well i guess if the decimal is on the left you would move it to the right twice

because if you only moved it once it'd become 1.0

and if you moved it to the left once it would also become 1.0

and if you moved it twice to the left you would be left with .10

pls mark me brainliest

7 0
3 years ago
Write an equation that uses partial products to multiply 8 X 64
zhuklara [117]
8 x 64 = (8 x 60) + (8 x 4)=
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Use the associative property to identify which expression is equal to (10)(5x)(7)
ludmilkaskok [199]
The answer is B. common cold 


5 0
3 years ago
NO LINKS I WILL REPORT!!! But help PLSS It's possible to build a triangle with side lengths of 5, 7, and 11.
strojnjashka [21]

Answer:

yes it is possible

I hope it's helps you

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Someone pls solve this math puzzle.
Ivahew [28]

Answer:

x (blue circle thing) = 46

y (dna) = -63

z (molecules) = 52

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the product of the complex numbers 3-4i3−4i3, minus, 4, i and -6+i−6+iminus, 6, plus, i, where i=\sqrt{-1}i= −1 ​ i, equ
    9·1 answer
  • If the Laffite family deposits $8500 in a savings account at 6.75% interest, compounded continuously, how much will be in the ac
    8·2 answers
  • Can someone please help with any of these
    11·2 answers
  • Classify the triangle by the measure of its sides.Explain.
    10·1 answer
  • An 8-pack of dish towels costs $7.92. What is the unit price?
    12·1 answer
  • Solve the proportion and round the answer to the nearest hundredth
    14·2 answers
  • Which linear inequality is represented by the graph?
    6·1 answer
  • Although television HDTV converters are tested before they are placed in the installer's truck, the installer knows that 20 perc
    9·1 answer
  • When the movie is half over, popcorn sells for half price. Full price popcorn is $3.50, and drinks are $1.35. Determine the cost
    9·1 answer
  • Zack took out a 30-year mortgage for $70,000 at 9%. How much is his monthly mortgage payment? please explanation.. I assume $630
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!