1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nadezda [96]
3 years ago
8

Pls help and explain how gladly help full

Mathematics
1 answer:
seropon [69]3 years ago
3 0
Well, the formula for a triangle is base times height times 1/2. In this case it would be 21x30. That equals 630. Then, you divide 630 by 2 which is 315. Your answer would be 315 squared.
You might be interested in
What are the x-intercepts ?
NeTakaya

Answer:

(3,0),(2,0)

Step-by-step explanation:

6 0
4 years ago
207 divided by 214 in short divison how do i do this?
jek_recluse [69]

Answer:

your answer should be 0.96

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Simplified form the eaquation
IRINA_888 [86]

Answer: C

Step-by-step explanation: You want to find the square root of each number given. The square root of 400 is 20, and the square root of 100 is 10

3 0
3 years ago
. If a = 120°, find the measure of angles b, c and d.<br> Explain your reasoning.
Alchen [17]
∡b is a vertical angle to ∡a and therefore a twin, and we know that ∡a = 120°, thus since ∡b = ∡a, ∡b = 120° as well.

a full circle has a total of 360°, ∡d and ∡c are vertical angles, namely two angles across from each other at a junction, and therefore ∡d = ∡c.

∡a + ∡b is 120° + 120° thus 240°, since a circle has a total of 360°, 360 - 240 = 120, so the other two angles pick up that slack and divide it among each other evenly, 120/2 = 60, so ∡d = ∡c = 60°.
8 0
3 years ago
Please help me asap in this question
taurus [48]

Answer:

∠DKH and ∠ENH

Step-by-step explanation:

∠DKH and ∠ENH

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Suppose Jose buys 4 pounds of sausage that cost $8.79 per pound, a bottle of mustard that costs $1.38, and two loaves of Cuban b
    6·2 answers
  • There are 12 students in the gym class. If 4 students can sit on 1 bench, how many benches are needed for all students ?
    11·2 answers
  • A baker purchased 10 lb of wheat flour and 13 lb of rye flour for a total cost of $17.40. A second purchase, at the same prices,
    11·1 answer
  • What would be the answer to g+3=17
    12·1 answer
  • I really need help....
    14·2 answers
  • PLZ HURRY<br> Which graph represents the function f(x) = 2|x|?
    13·2 answers
  • Simone paid $12 for an initial years subscription to a
    13·1 answer
  • PLSSS HELP GIVING 5 POINTS PLUS BRAINLIEST
    12·1 answer
  • PLEASE HELP! MIDDLE SCHOOL MATH! The dot plot below shows the number of baskets made by Elena over 12 practice sessions. What is
    9·2 answers
  • What is 8 tho the power of 4​
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!