1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kotegsom [21]
3 years ago
6

I need help on 24 please

Mathematics
1 answer:
dusya [7]3 years ago
4 0
Where's the table. you need it to answer the questions.
You might be interested in
Tell me please !!!!!!
UkoKoshka [18]

Answer:

(1)

Donna = Pounds 180

Kyra = Pounds 240

(2)

Kelly = Pounds 225

Nelly = Pounds 175

Step-by-step explanation:

(1)

Donna = x

Kyra = x + 60

If Donna spends 1/3 of her money she is left with 2/3 of her money;

2/3 x

Kyra now has twice as much money as Donna can be represented as;

X + 60 = 2 * 2/3 x

X + 60 = 4/3 x

(x + 60)3 = 4x

3x + 180 = 4x

180 = 4x – 3x

180 = x

Donna = 180

Kyra = 180 + 60 = 240

(2)

Kelly = x

Ned = y

Kelly spends 40% of her money. Therefore he is left with 60%;

60/100 x

Nelly spends Euros 40 of his money. Therefore he is left with;

y- 40

If they now have the same amount of money;

60/100 x = y – 40

3/5 x = y – 40

3x = 5y – 200

3x – 5y = -200

Remember Kelly & Ned has Euros 400 in total;

x + y = 400

Now we can solve the simultaneous equation by substitution;

x + y= 400

3x – 5y = -200

3x + 3y = 1200

-

3x – 5y = - 200

=

8y = 1400

Y = 175

X = 225

Kelly = 225

Nelly = 175

Learn More:

brainly.com/question/2273184

brainly.com/question/11876335

#LearnWithBrainly

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
This year, gasoline costs $4 per gallon. This is a 125% increase over the cost 3 years ago. What expression can be used to deter
pochemuha

The equation would be, 4/125%.

7 0
3 years ago
What is 5/8 times 4? Then simplify your answer.
scZoUnD [109]

The answer is 2 1/2. Because you need to cross cancel then you take the "freeway", and you get 5/2 and simplified is 2 1/2.And since half equals .5 it would be 2.5 just in case you also needed decimal.

Hope I Helped!!!!!!!!!!

=)=)=)=)=)=)

P.S. If you need help you could message me or go to my profile to ask me!!!

=)=)=)

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
After getting 5 new rocks, George gave half of his rock collection to Susan. If George gave Susan 36 rocks, which equation could
White raven [17]

Answer:

1/2 (x+5) = 36  should be the equation that is used to determine how many rocks George started with.

Step-by-step explanation:

Let 'x' be the number of rocks George had.

As George gave, after getting 5 new rocks, half of his rock collection to Susan which is = 36 rocks

It means after getting 5 new rocks George's total rocks = 72

Given that he gave half collection to Susan = 36

Thus, before inducting 5 new rocks Georg's total rocks were = 67

Thus,

1/2 (x+5) = 36 should be the correct equation.

solving

1/2 (x+5) = 36

Multiplying both sides by 2

1/2 (x+5) × 2 = 36 × 2

x+5 = 72

x = 72 - 5

x = 67

Thus, before getting 5 new rocks, the number of rocks George had = 67

Therefore,

1/2 (x+5) = 36  should be the equation that is used to determine how many rocks George started with.

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is a prediction? A. a conclusion B. another hypothesis C. observed data that does not support the hypothesis D. another pro
adell [148]

Step by step:A prediction is basically an educated guess and if you are looking for the exact word to describe that you would find that hypothesis is the correct way to tell what is a prediction.

Answer:B

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • the price of grapes at the grocery store is $1.44 per pound.There are approximately 0.45 kilograms in a pound.To the nearest cen
    10·1 answer
  • A truck can be rented from Company A for ​$150 a day plus ​$0.30 per mile. Company B charges ​$70 a day plus ​$0.50 per mile to
    6·1 answer
  • Joe's new car travel 418 miles on 16 gallons of gas find the unit rate in miles per gallon show your work I will Mark brainiest
    13·1 answer
  • Write the equation of the line in point-slope form. PLEASE HELP!!
    6·1 answer
  • Assume that the ages for first marriages are normally distributed with a mean of 26 years and a standard deviation of 4 years. W
    15·1 answer
  • Solve the equation a/a^2-9 +3/a-3=1/a+3
    12·1 answer
  • What is the height of the cone below? ​
    7·2 answers
  • Find the population variance of: 4 6 8 9 9 <br><br> round to the nearest hundredth
    10·1 answer
  • Barbara sells iced tea for $1.49 per bottle and water for $1.25 per bottle. She wrote an equation to find the number
    12·1 answer
  • PHYSICS As a ray of light meets a mirror, the light
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!