Answer:
Step-by-step explanation:
Numbers 1 and 4 are perimeter questions so all you do is add up all the sides and the label is cm. For #2, this is an area problem and the area for a rectangle is length times width, so multiply the 2 together and the label is inches squared. For #3, the volume formula for a cube is side*side*side and the label for this is feet cubed. For #5, the area for a triangle is .5 times the base times the height, and the label is mm-squared. That should help you get all the answers on your wn. Very, very simple.
Answer:
C. 6
Step-by-step explanation:
Answer: the answer is c) $.45
Step-by-step explanation: to find out how much per ounce, you need to divide the price by the quantity. so 10.80/24=.45
Answer:
Area is the measure of the amount of surface covered by something. Area formulas for different shapes are sometimes different, but for the most part, area is calculated by multiplying length times width. This is used when calculating area of squares and rectangles. Once you have the number answer to the problem, you need to figure out the units. When calculating area, you will take the units given in the problem (feet, yards, etc) and square them, so your unit measure would be in square feet (ft.2) (or whatever measure they gave you).
Step-by-step explanation: