Answer:
The equation has no solution.
Step-by-step explanation:
Hi there!
First, let´s write the equation:
(√x + 3) + 6 = 3
To solve the equation, let´s subtract 6 to both sides of the equation:
√x + 3 = -3
subtract 3 to both sides of the equation:
√x = -6 (the square root of any number can´t be negative, but let´s solve it anyway and then check the solution).
Square both sides of the equation:
x = 36
Now, let´s check the solution:
(√x + 3) + 6 = 3
x = 36
(√36 + 3) + 6 = 3
(6 + 3) + 6 = 3
9 + 6 = 3
15 ≠ 3
Then, the equation has no solution.
Have a nice day!
Answer:
17-2x =-11 I got 14
Step-by-step explanation:
Subtract the 17 from the -11 which will be -28 and then divided -28 by -2 and your answer is 14
Answer:
Price per ounce is $0.062
Step-by-step explanation:
Here, we want to find the unit price in which this vase is price per ounce
Firstly, we need the total ounce value
1 pound = 16 ounce
so two pounds will be 2 * 16 = 32 ounces
So the total ounce value is 32 ounces + 8 ounce = 40 ounces
So 40 ounces = $2.48
price per ounce will be $2.48/40 = $0.062 per ounce
The interquartile range of the data set is 30.