1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
andrezito [222]
3 years ago
10

Last year the WII System was $249.99.This year the same system cost $199.99.What was the percent of markdown?

Mathematics
1 answer:
dedylja [7]3 years ago
3 0
Well, we'll call the markdown m.

Thus,

249.99(1 - m) = 199.99
1 - m = 199.99/249.99
1 - (199.99/249.99) = m
m = 20%
You might be interested in
A)line a and line b<br> B)line b and line c<br> C)line b and line d<br> D) line c and line d
jarptica [38.1K]

A)line a and line b is your answer.

6 0
3 years ago
Find the value of x. Round your answer to the nearest tenth
enot [183]

<em>h</em><em>i</em><em> </em><em>I am interested for your answers but I can't find 5x-3 in my profile as my number and I am currently in my second week and simplify days of my contract for my current role </em>

<em>the</em><em> </em><em>following</em><em> </em><em>3x</em><em> </em><em>are</em><em> </em><em>some</em><em> </em><em>numbers</em><em> </em><em>for</em><em> </em><em>you</em><em> </em><em>and</em><em> </em><em>your</em><em> </em><em>answers</em><em> </em><em>will</em><em> </em><em>not</em><em> </em><em>care</em><em> </em><em>for</em><em> </em><em>you</em><em> </em><em>and</em><em> </em><em>your</em><em> </em><em>answers</em><em> </em><em>to</em><em> </em><em>all</em><em> </em><em>of</em><em> </em><em>the</em><em> </em><em>boxes</em><em> </em><em /><em> </em><em>in</em><em> </em><em>my</em><em> </em><em>number</em><em> </em><em>of</em><em> </em><em>days</em><em> </em>

4 0
3 years ago
If sarah works 40 hours a week and earns 660 dollars per payroll. how much does she make an hour
Anika [276]

Answer:16.50

Step-by-step explanation: hope it helps

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Clara has 8 coins worth 17¢. if the coins are all dimes and pennies, how many dimes and pennies does she have?
Sliva [168]
Let x = the number of dimes
Let y =  the number of pennies.

There are 8 coins, therefore
x + y = 8        (1)

The coins are worth 17 cents, therefore
10x + y = 17     (2)

Subtract equation (1) from equation (2).
10x + y - (x + y) = 17 - 8
9x = 9
x = 1

From (1), obtain
y = 8 -x = 8 - 1 = 7

Answer: 1 dime, 7 pennies.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve the following equation <br><br> 1/x-1+1/x+2=3
disa [49]

Answer:

x = 1

Step-by-step explanation:

Solve for x over the real numbers:

-1 + 2 + 1/x + 1/x = 3

-1 + 2 + 1/x + 1/x = 1 + 2/x:

1 + 2/x = 3

Bring 1 + 2/x together using the common denominator x:

(x + 2)/x = 3

Multiply both sides by x:

x + 2 = 3 x

Subtract 3 x + 2 from both sides:

-2 x = -2

Divide both sides by -2:

Answer:  x = 1

6 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the value of x in the equation -6/7 = -x/84?<br><br> A. –98<br> B. –72<br> C. 72<br> D. 98
    7·2 answers
  • Need math genius.Forgot to post question Lol.But help plz​
    12·2 answers
  • The length of one leg of a right triangle is 8 centimeters shorter than the
    10·1 answer
  • Can you solve number 74 plzzzzzzzzzzzzzzzzzzz
    9·1 answer
  • My last question please help
    11·2 answers
  • I have a test and this is practice and I don't understand this at all
    10·1 answer
  • Parametric equation of the line d: 4x-3y+17=0
    14·1 answer
  • Find the supplement of 3/4 of a right angle<br>​
    11·2 answers
  • Which is the better deal? $39.55 for 7 pairs of jeans OR $22.48 for 4 pairs of jeans
    13·2 answers
  • The RLX Company just paid a dividend of $2.85 per share on its stock. The dividends are expected to grow at a constant rate of 4
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!