1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
PtichkaEL [24]
3 years ago
12

Which size bottle of ketchup is the best deal with the lowest unit price? Prices for Different Sizes of Bottles of Ketchup Size

Bottle Price 10 oz. $2.50 14 oz. $2.80 16 oz. $4.00 18 oz. $5.40 10 oz. 14 oz. 16 oz. 18 oz.
Mathematics
2 answers:
lozanna [386]3 years ago
4 0

Answer:

Option b. 14 oz

Step-by-step explanation:

We have to find which size of bottle of ketchup is the best deal with the lowest unit price.

Prices for different sizes of bottles are given we have to calculate the unit price of each bottle.

a. 10 oz = $2.50

Cost per oz = \frac{2.5}{10} = $0.25 per oz

b. 14 oz = $2.80

Cost per oz = \frac{2.80}{14} = $0.20 per oz

c. 16 oz = $4.00

Cost per oz = \frac{4}{16} = $0.25 per oz.

d. 18 oz = $5.40

Cost per oz = \frac{5.4}{18} = $0.30 per oz

Therefore, the lowest price of the bottle of 14 oz.

balu736 [363]3 years ago
3 0

Answer:

14 oz.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
URGENT URGENT URGENT URGENT! THIS QUESTION GIVES BRAINLIEST FOR FIRST GOOD ANSWER!
Igoryamba

Answer: 2.43m^3

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Ron has 24 coins with a total value of $3.00. The coins are nickels (5 cents) and quarters (25 cents). How many of each coin doe
Vesna [10]

Answer:

Ron has 15 nickels and 9 quarters

Step-by-step explanation:

Create a system of equations where n is the number of nickels and q is the number of quarters he has:

n + q = 24

0.05n + 0.25q = 3

Solve by elimination by multiplying the top equation by -0.25

-0.25n - 0.25q = -6

0.05n + 0.25q = 3

Add them together and solve for n:

-0.2n = -3

n = 15

So, Ron has 15 nickels. Find how many quarters he has by subtracting 15 from 24:

24 - 15

= 9

So, Ron has 15 nickels and 9 quarters.

3 0
3 years ago
write an equation that represents the following sentence? the sum of a number and two is twice the number.
Bogdan [553]
The sum of a number and 2
x + 2
is twice the number
2x
answer
<span>x + 2 = 2x</span>
5 0
3 years ago
Assuming that all conditions have been met, Drill Team at THS selects a random sample of 250 applicants, and find that 42 of tho
Olegator [25]

Answer:jjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjj

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Quinn is playing video games at a virtual reality game room. The game room charges 20 dollars for every 30 minutes of play time.
Colt1911 [192]

Answer:

3000$

Step-by-step explanation:

20 x 150=3000

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 908,145,623,777 ten million place
    15·2 answers
  • A real estate agent earned $7200 commission on a property sale of $240,000. What is her rate of commission?
    7·1 answer
  • How many sides does a regular polygon have if each exterior angle has a measure of 15 degrees? (Show work!!)
    9·1 answer
  • a bag contains 42 cups of dog food your dog eats 2 &amp; a half cups of dog food each day how many days does a bag of dog food l
    9·1 answer
  • Write the equation in the slope intercept form<br><br> Line through (3,1) and (3,19)
    15·1 answer
  • Which equation matches the graph?
    10·2 answers
  • 6. A cylindrical oatmeal canister has a diameter of 4 inches and a hight of 10 inches. The manufac-
    7·1 answer
  • Answers must be in standard form:<br> (K+4)(3k+2)
    11·2 answers
  • Evaluate (2 * x - 4) for x = 2
    5·1 answer
  • Alice was having a conversation
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!