1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mrs_skeptik [129]
3 years ago
5

Eric would like to buy a new math folder for $2.22 and a case of mechanical pencils for $2.95. He would also like to buy sticker

s for his new folder for 50¢ each. Eric has $10. What inequality can you use to find the number of stickers he can purchase along with the folder and case of pencils?
Mathematics
2 answers:
MrMuchimi3 years ago
8 0

Answer:

0.5x+5.17:  10.00

hope it still helps

Setler79 [48]3 years ago
8 0

Answer:

1. 0.50x       2.  5.17     3.  10.00

Step-by-step explanation:

You might be interested in
In the diagram of JML below, NK∥ML, JN=6, NM=30, and JK=7. What is the length of JL?
SpyIntel [72]

Answer:

NK

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Georgia bought pears for $6.14. The price of pears is $1.10 per pound. How many pound of pears did she buy? (Round your answer t
yuradex [85]

Answer:

5.58

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
The price of a geometrical box was Rs 400 last year. It has increased by 12% this year. What is the price now?
mestny [16]

Answer:

Rs 448

Step-by-step explanation:

400 × 1.12 = 448

this a 12 % increase

6 0
3 years ago
Four students were discussing how to find the unit rate for a proportional relationship.Which method is valid?
jenyasd209 [6]

Answer:use a calculator

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
What is equal to 6 3/5
sergij07 [2.7K]
What would be equal would be 6.60, because 100/5 is 20. So 3 times 20 is 60. Plus the six so 6+0.6 is 6.60.
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the area of a rectangle whose length is 78 feet and width is 26 feet?
    10·1 answer
  • Describe different ways that you can Showa story problem. Use one of the problems in this lesson as your example
    15·1 answer
  • Jacob makes 20 baskets for every 35 times he shoots the ball. What is the ratio of baskets he makes to baskets he misses? Write
    14·1 answer
  • What is the solution of the system of equations? <br> 2x-y=7 <br> Y=2x+3
    15·1 answer
  • What can you conclude from the information in the diagram
    9·2 answers
  • Please help me asap :(
    13·1 answer
  • PLS HELP ME FIND THE ANSWER TO THESE 2 QUESTIONS PLEASE
    13·1 answer
  • Please answer the above question correctly while showing detailed working. ​
    13·2 answers
  • 40 POINTS!! Douglas is placing strings of lights around the edge of a circular patio with a diameter of 7.5 meters. The lights a
    10·2 answers
  • Watch help video
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!