1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ray Of Light [21]
3 years ago
13

Find the value of x (x +40) x

Mathematics
1 answer:
gayaneshka [121]3 years ago
8 0

Answer: x^2 + 40x

Nothing can further be done with the topic.....

You might be interested in
Draw an area model. then solve using the standard algorithm. use arrows to match the partial products from your area model to th
11111nata11111 [884]
The answer to your question of what is 273 times 346 is 94,458
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Uplift causes a portion of the Earth's surface to rise above other areas of the Earth's crust. How is the process of uplift impo
SCORPION-xisa [38]

Answer:

This Is Science Not Math So Pls Dont Post Irrelevant Things To Maths

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
For every 10 flowers,there are 36 butterflies resting on the flower with the same number on each flower .How many butterflies ar
Gemiola [76]

Answer:

I don't know if this is right or not, but here's what I think.

There are 36 butterflies on each flower.

Step-by-step explanation:

<u>Question:</u>

For each 10 flowers, there are <u>36 butterflies resting on the flower</u> with the same number on each flower. How many butterflies are on one flower​?

3 0
3 years ago
leonardo recorded his speed while skateboarding and determined he was traveling 18 feet per second. how many feet could he trave
Effectus [21]

All you need to do is multiply 18*60 = 1080  feet per minute, which is really fast.

7 0
2 years ago
Lisa buys a dozen apples and two oranges. Jeremy buys six apples. Oranges cost $1 each, and they spent $9 total. How could you d
Vlad [161]
2 oranges cost $2 . $9 - $2 = $7
then 12 apply of Lisa and 6 apples of Jeremy
= 18 ÷ 7 = 2.57. $2.57 for 6 apples
2.57 ÷ 6 = 0.43 each apple
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is greater 16.3 or 16.04?
    11·1 answer
  • What is a function and how does it work?
    12·1 answer
  • IF I SPEND 40% ON GROCERY AND 16% ON UTILITES AND 12% ON SHOES HOW MUCH WILL I HAVE LEFT OUT OF A 260.00 PAYCHECK
    9·2 answers
  • Which property is demonstrated <br> 9 * 3 * 4 = 4 * 3 * 9
    7·1 answer
  • Why is 0.7 greater than 7%?
    12·2 answers
  • I don't get this please help me
    14·1 answer
  • A box containing 48 pounds of coffee will be divided into packages that each hold 0.8 pound. How many packages are needed ?
    11·2 answers
  • -7.4r - 6.31 = 3.23 - 5.6r
    9·1 answer
  • Which equation represents a proportional relationship?
    13·1 answer
  • SIMPLIFY THE EXPRESSION.<br> [X^2+4)^3
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!