1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Maslowich
3 years ago
13

Shirley is drawing triangles that have the same area. The base of each

Mathematics
1 answer:
Zinaida [17]3 years ago
7 0

Answer:

d. 16 and 6

Step-by-step explanation:

Triangle area = (base × height)/2

A = (8 × 12)/2 = 96/2 = 48

A = (16 × 6)/2 = 96/2 = 48

You might be interested in
17 is a prime number. What can you conclude from this?
Margaret [11]

Answer:

17 can't be divided into 2 and it's a odd number.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Convert 53 m = cm <br><br> help pls
TEA [102]
5300 cm is the correct answer
6 0
3 years ago
A grocery store sells a bag of 5 potatoes for $2. What is the unit cost if each potato in the bag
Dmitrij [34]

Answer:

Unit cost: $2.50 per potato

Step-by-step explanation:

Set up a proportion:

<h2><u>5 potatoes</u> = <u>x potatoes</u></h2><h2>2 dollars         1 dollar</h2><h2 />

cross multiply:

2x = 5


divide by 2 on both sides

x= 5/2 or 2.5

6 0
3 years ago
Round 6.09933418366 to 4 decimal places
telo118 [61]

Answer:

6.113 i believe to be so

7 0
3 years ago
WILL GIVE BRAINLIESTTTT, FIVESTARS ANDTHANKS<br> PLEASEHELP
SpyIntel [72]

Answer:

3 is the answer

Step-by-step explanation:

answer up above

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Find all numbers such that a third of a number increased by half that number is at least 3 less than that same number.
    14·2 answers
  • The grocery store charges $0.65 a pound for cloves of garlic. If y represents the total cost and x represents the total number o
    5·1 answer
  • Round 18.68 to the nearest tenth
    15·2 answers
  • Multiply (m-6)=3m + 14
    7·2 answers
  • Please help me I need it ASAP
    12·1 answer
  • You will get brainliest!
    7·1 answer
  • 3.6 - 5.6n - 4n + 8<br> Simplify the expression
    13·2 answers
  • Parker bought a shirt that was originally $45.It was discounted 20%.How much did he save(discount)
    9·1 answer
  • Compute the net present value of each project. Which project should be adopted based on the net present value approach?
    10·1 answer
  • FIRST TO ANSWER THIS QUESTION WILL BE MARKED AS BRAINLIEST AND ALSO I WILL FOLLOW THAT PERSON.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!