1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
drek231 [11]
3 years ago
15

Solve the equation x^13-2x^12-x^11+2x^10=0 in the real number system

Mathematics
1 answer:
ASHA 777 [7]3 years ago
3 0

Answer:

x ={0; - 1 ;  2 ;  1}

Step-by-step explanation:

x¹³-2x¹²-x¹¹+2x¹⁰=0

x¹⁰(x³-2x²-x+2)=0

x¹⁰(x+1)(x-2)(x-1)=0

x¹⁰=0    ∨   x+1=0    ∨    x-2=0   ∨   x-1=0

x=0             x= - 1             x= 2          x= 1

You might be interested in
PLEASE HELP QUICK I AM IN A RUSH
Alekssandra [29.7K]
C because it simplifies to 0=0 which proves that it has infinite solutions!
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Charlotte’s weekly paycheck is based on the number of hours worked during the week and on the weekend. If she works 13 hours dur
Gelneren [198K]
I am setting the week hourly rate to x, and the weekend to y.  Here is how the equation is set up:

13x + 14y = $250.90
15x + 8y = $204.70

This is a system of equations, and we can solve it by multiplying the top equation by 4, and the bottom equation by -7.  Now it equals:

52x + 56y = $1003.60
-105x - 56y = -$1432.90

Now we add these two equations together to get:

-53x = -$429.30 --> 53x = $429.30 --> (divide both sides by 53) x = 8.10.  This is how much she makes per hour on a week day.

Now we can plug in our answer for x to find y.  I am going to use the first equation, but you could use either.

$105.30 + 14y = $250.90.  Subtract $105.30 from both sides --> 14y = $145.60 divide by 14 --> y = $10.40

Now we know that she makes $8.10 per hour on the week days, and $10.40 per hour on the weekends.  Subtracting 8.1 from 10.4, we figure out that she makes $2.30 more per hour on the weekends than week days.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the Answer for this question
Charra [1.4K]
C I believe if I am wrong tell me whats the answer~
4 0
3 years ago
Angel bought 8 oranges and 11 Apples for a total $15.22. He knows that each orange costs 0.50 and reasoned that each Apple must
Marysya12 [62]
Yes, it is fairly reasonable... if you round it..

however, if you want exact calculations, then it might not be so reasonable, because it will go over the total amount

so if you round it, then yes it is fairly reasonable
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Answer these questions in order
mash [69]

1)-6/4x+4

2)-5/3x

3)3x+2

4)3/2x+3

5)0x-1

6)1/2x+2

7)3x+4

8)-1/3x

I added some guides for you to know how to do this.

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Which inequality statement describes the two numbers on a number line?
    8·1 answer
  • tickets at a particular movie theatre have different rates for adults and children. on a friday the theatre sold 4 adult tickets
    10·1 answer
  • Tammy rents an apartment close to her school campus. The amount that she spends on rent is given by the equation r = 355m, where
    15·2 answers
  • Cat face 5 la puterea 19
    9·1 answer
  • Really easy points!!!!!! Please solve for all three answers.
    15·1 answer
  • 6x – 4 < –34 or 3x + 10 > 10
    11·2 answers
  • What is the correct answer to this question please now
    14·1 answer
  • Tranny a method for Simplifying
    8·1 answer
  • I need help, please I don't understand some help so I don't get this wrong
    5·2 answers
  • 8(3x - 4) = 4x - 2<br> What is x?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!