1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
viktelen [127]
3 years ago
14

What is the circumference of a circle whose area is 100

pi " alt=" \pi " align="absmiddle" class="latex-formula">?
A) 10 B) 20 C) 10\pi D) 20\piE) 25\pi
Mathematics
1 answer:
STatiana [176]3 years ago
5 0
S=100\pi\\\\ \pi r^2=100\pi \ |:\pi\\\\ r^2=100 \\\\ r=\sqrt{100} \ , \ r > 0\\\\ r=10\\\\ C=2\pi r=2\pi \cdot 10=20\pi
You might be interested in
PLEASE HELP MEE I REALLY NEED HELP NOT TRYING TO BE ANNOYING BUT I NEED HELPP!!! Find the vertex of the graph of the quadratic f
vladimir1956 [14]

Answer:

try math wa y

Step-by-step explanation:

it will give u the answer to most questions the answer is c

3 0
3 years ago
Y = 6x + 4<br> y= - 6x + 4<br> How many solutions does the system of equations have?
kvv77 [185]

Answer:

1 solution

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Walnuts for Sale. It costs $4.80 to buy 3/4 pound of chopped walnuts. How much would it cost to purchase 8.2 pounds of walnuts?
brilliants [131]
4.80/(3/4) = 6.4 per pound
8.2 * 6.4 = $52.48
Solution: $52.48 for 8.2 pounds
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
—7m&lt;28 solve please hurry
mario62 [17]

Answer:

the answer is -4

Step-by-step explanation:

step 1: -7m<28

step 2: -7m÷ (-7)>28÷(-7)

step 3: m>28÷(-7)

step 4: m>-28÷7

step 5: m>-4

8 0
2 years ago
mike wants to rent a car for his vacation. the rental costs $125 a week plus $.15 a mile. how far can mike travel in a week if h
saw5 [17]

He can travel 500 miles if he spends $200.

Hope this helps :)

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Choose the correct formula to find the area of the oblique ABC shown below. Select all that apply. Select all true statements.
    8·1 answer
  • Diego bought a book for $13.50. Sales tax is 7%. What is the total cost of his purchase? (show work)
    14·2 answers
  • One of the tables shows a proportional relationship.
    10·1 answer
  • Answer quick for brainliest
    7·1 answer
  • Please help asap 30 pts
    9·1 answer
  • What is the volume of this sphere? 12r cm^3 36r cm^3 288r cm^3 864r cm^3.​
    8·1 answer
  • The coordinates of the vertices of a polygon are shown below.
    15·2 answers
  • Sam is moving bags of soil from a loading dock into a storeroom. The top soil weighs 40 pounds per bag and the mulch weighs 20 p
    8·2 answers
  • The sum of a number and five divided by fifteen
    7·1 answer
  • I need help with this question
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!