1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Butoxors [25]
4 years ago
6

a sporting goods store offers a 40% discount on all gulf clubs. rocco spent 20% of the money in his savings account on a golf pu

tter. he paid $48 for the putter after the dicount. how much money did rocco have in his savings before buying the putter?
Mathematics
2 answers:
kirill115 [55]4 years ago
7 0
Rocco spent 20% of the money let this all money as x 20 percent of x is x/5 so x/5=$48 x=$240
Softa [21]4 years ago
3 0
So,

The sporting goods store is offering a discount of 40%.

20% of Rocco's money equaled the price of the golf club after the 40% discount.

After the 40% discount, the golf club was $48.

Therefore, 20% of Rocco's money was $48: the amount he spent on the golf club.

Multiply 20% by 5 to get 100%.

48 * 5 = 240

Rocco had $240 in his savings account before buying the putter.
You might be interested in
Identify the points corresponding to P and Q.
maksim [4K]
The answer is A) P’(5,4)Q’(2,7)
hope this helped .
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Insert one pair of bracket to make this calculation correct .<br> 7 - 5 - 3 + 4 = 9
trasher [3.6K]
7-(5-3)+4=9 is the answer
3 0
3 years ago
Please help (ASAP) I will mark as the best answer !!!
eduard
Top image. If Keith carries 6, each square is worth 2. That means Sean carries 2. 6+2= 8 total bags.
6 0
4 years ago
Can you show the working out as well please?​
Airida [17]

Answer:

BC = 60

Step-by-step explanation:

3X + X = 80      <---- X = BC

3X + X = 4X

4X = 80   <---- DIVIDE BOTH SIDES BY 4

4X ÷ 4 = X

80 ÷ 4 = 20

20 × 3 = 60

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Hey girls how are you i am boreď wanna talk​
Alika [10]
Us girls are disgusted <3

step by step explanation:
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Please help thank you! 15 points
    9·1 answer
  • I just need help on number 14. Thank you very much.
    9·1 answer
  • Mark had 10 red jelly beans for every 12 green.if mark had 66 jelly beans how many are green?
    7·1 answer
  • The meteorologist recorded the amount of rainfall, in centimeters, at 10 different locations during 1 day and then arranged the
    6·2 answers
  • The secretary in Exercises 2.121 and 3.16 was given n computer passwords and tries the passwords at random. Exactly one of the p
    14·1 answer
  • The sum of two numbers is 51 and the difference is 13. what are the numbers
    14·2 answers
  • A 5-meter roll of fabric cost $23.50. What is the unit price?
    15·1 answer
  • Mr. Campbell. paid $48 for 12 cartons of juice.
    10·2 answers
  • PLEASE HELP ASAP f(x) = x2 What is g(x)?
    6·1 answer
  • M=8;(-2,16) write an equation in slope intercept given the slope and a point on the link
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!