1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marysya12 [62]
3 years ago
8

Boney Corporation processes sugar beets that it purchases from farmers. Sugar beets are processed in batches. A batch of sugar b

eets costs $54 to buy from farmers and $13 to crush in the company's plant. Two intermediate products, beet fiber and beet juice, emerge from the crushing process. The beet fiber can be sold as is for $24 or processed further for $17 to make the end product industrial fiber that is sold for $65. The beet juice can be sold as is for $45 or processed further for $21 to make the end product refined sugar that is sold for $65.
What is the financial advantage (disadvantage) for the company from processing one batch of sugar beets into the end products industrial fiber and refined sugar? Multiple Choice $(4) per batch $18 per batch $(180) per batch $28 per batch
Business
1 answer:
STatiana [176]3 years ago
8 0

Answer:

$25 per batch

Explanation:

Combined final sales value:

= Sales value of refined sugar + Sales value of industrial fiber

= $65 + $65

= $130

Financial advantage:

= Combined final sales value - Further Processing - sugar beets costs - Cost to Crush

= $130 - ($17 + $21) - $54 - $13

= $130 - $38 - $54 - $13

= $25 per batch

Therefore, the financial advantage (disadvantage) for the company from processing one batch of sugar beets into the end products industrial fiber and refined sugar is $25.

You might be interested in
Tharaldson Corporation makes a product with the following standard costs:
anastassius [24]

Answer:

Tharaldson Corporation

The materials quantity variance for June is:__________

= $1,480

Explanation:

a) Data and Calculations:

                        Standard Quantity    Standard Price     Standard Cost

                                 or Hours                or Rate                  Per Unit

Direct materials      7.4 ounces       $2.00 per ounce          $14.80

Direct labor             0.3 hours        $18.00 per hour              $5.40

Variable overhead 0.3 hours          $7.00 per hour              $2.10

Reported Results in June:

Originally budgeted output 2,800 units

Actual output 2,900 units

Raw materials used in production 20,600 ounces

Purchases of raw materials 21,700 ounces

Actual direct labor-hours 490 hours

Actual cost of raw materials purchases $42,200

Actual direct labor cost $12,800

Actual variable overhead cost $3,400

Materials quantity variance = (Actual quantity - Budgeted quantity) * standard rate

= (2,900 - 2,800) * $14.80

= $1,480

= (2,900 - 2,800) * 7.4 * $2

6 0
3 years ago
The rational-ignorance effect refers to the a. lack of incentive voters have to become well-informed about candidates and issues
densk [106]

Answer:A. The lack of incentive voters have to become well-informed about candidates and issues because their vote is unlikely to affect the outcome of an election.

Explanation: Rational ignorance is a term used to describe the intentional decline or refusal by a person or group of persons to gain certain knowledge,mainly after considering the cost and benefits attached to gaining that knowledge.

When people choose not to learn a particular trade,subject etc after comparing the costs to the potential gains.

RATIONAL IGNORANCE IS ALSO CONCERNED WITH THE DECISION OF VOTERS WHEN MAKING CHOICE OF NOT PARTAKING IN AN ELECTION BECAUSE THEY BELIEVE THAT THEIR VOTES DO NOT COUNT OR HAVE EFFECTS ON THE FINAL OUTCOMES ETC.

5 0
3 years ago
Which 3 should be entered as individual transactions, with their original dates, rather than entered using the initial journal e
Lerok [7]

a. Check to utility company for $87.26.

d. The three open invoices issued to the hair stylist.

e. Check to the telephone company for $54.19

Telephone expense, Utility expense and Rent Invoices issued to barbers require a new journal entry.

An expense is an item that generally requires an outflow of money or some form of property to another person or group in payment for an item, service, or other category of expense. For tenants, rent is an expense. For students and parents, teaching is a cost.

Expenses are money that costs or must be spent to do something. Most of the marble was imported from Italy at great expense. Vacations with dogs can often come at an additional cost. It wasn't a lot of money, but it helped me pay my bills.

Learn more about expense here

brainly.com/question/25169847

#SPJ4

6 0
1 year ago
A natural monopoly, such as a local electricity provider, is the result of: i. a firm owning or controlling a key input used in
Leni [432]
A natural monopoly, such as a local electricity provider, is the result of long run average total costs declining continuously as output increases. The correct option among all the options that are given in the question is option "3". The initial cost of power generation and power distribution cost is high. Once the generation starts and the number of consumer increases, the average cost starts declining.
7 0
3 years ago
The advanced machinery used for limestone quarrying in a particular region leads to noise pollution and affects the hearing abil
Tanzania [10]

Answer:

A. Recent environmental research reveals that the dust from the limestone quarrying site has severely contaminated the water at a nearby lake.

Explanation:

The limestone production results in huge social effects like, noise pollution, soil pollution, which affects lives of people. And since the manufacturers or producers of limestone do not care about the social results of such production, they shall be liable to pay huge taxes.

As for this, the cause as stated in statement A is absolutely suitable.

Also the prices are more in this area even after so much of social destruction.

Accordingly high taxes as a penalty for such social destruction shall be charged.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • If a company has 5 employees with annual salaries of $90000 $60000 $70000 $90000 and $20000 respectively what is the mean annual
    5·2 answers
  • For example, administrative expenses should be $3,700 per month plus $41 per course plus $7 per student. The company’s sales sho
    15·1 answer
  • Helena says her decision to move to Costa Rica seemed like "kind of a crazy decision." If her happy memories of wonderful times
    13·1 answer
  • Simple Random Sampling: The EAI data has information on the annual
    9·1 answer
  • Pelzer Printing Inc. has bonds outstanding with 9 years left to maturity. The bonds have a 8% annual coupon rate and were issued
    11·1 answer
  • Interview any local business owner and request him/her to identify any business problem that they are experiencing. Apply delphi
    13·1 answer
  • A jet ski depreciates at 11% of its original value each year. If the jet ski was $8000 at its time of purchase, what is the valu
    5·1 answer
  • When experts and journalists spend so much time talking about the limitations of education, they almost certainly are discouragi
    11·2 answers
  • You have been hired as a research assistant and are given the following data.
    7·1 answer
  • Each tile shows an investors tax bracket
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!