1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
miv72 [106K]
3 years ago
5

How do I graph a solution set for the inequality 300+5x>550?

Mathematics
1 answer:
Alinara [238K]3 years ago
3 0
First to solve the inequality 
300 + 5x > 550 
5x > 550 - 300
5x > 250
x > 50

Therefor the answers are all numbers bigger than 50
You might be interested in
An organic farmer buys a piece of land. She plants tomatoes on 5/9 of the land and green beans on 1/12 of the land. She plants p
Naya [18.7K]
Well you need more info you need to know how much land she bought

8 0
3 years ago
While working on his science fair project, Julian noticed changes in the cultures he was growing. He noticed that the cultures w
jarptica [38.1K]
The answer is:  " 100 cultures " .
_______________________________________________
   Take the number of the day we are at (from the beginning;  in this case, "9" (for "Day 9").
_________________________________________________
 Then add "1" to that number (in this case, " 9 + 1 = 10" .
_________________________________________________
Then, take that value (in this case, "10"); and "square" that value ; (in this case;  " 10² = 10 * 10 = 100 .   This is the answer.
__________________________________________________
The answer is:  " 100 cultures " .
__________________________________________________
<u>Note</u><u>:</u>  We get this steps by noticing the trend from the information provided.
___________________________________________________

8 0
3 years ago
Which of the following are the coordinates of a rectangle with a length of 4 units and a width of 3 units in the coordinate plan
jekas [21]
A!!
-2 and 2 are the x values of the coordinates which are 4 units apart, being 4 units in LENGTH
1 and -2 are 3 units apart and them being in the y part of the coordinate it’s 3 units wide
5 0
2 years ago
Adam has $21 to spend on three pencils. After buying them he had $9. How much did each pencil cost?
Mice21 [21]

Answer:

Each Pencil Cost 4 Dollars

Step-by-step explanation:

First you can subtract 21 by 9 to get 12 dollars which shows how much he spent.

Second you can divide 12 by 3 to get 4 dollars spent. So he spent 4 dollars on each pencil.


6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which graph represents y=x+3?<br><br> Question 5 options:
Leno4ka [110]

Answer:

Option 2

Step-by-step explanation:

y=x+3 is a positive slope so the line going up to the right is a positive slope and the line passes through y-intercept at 3

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I WILL GIVE BRAINLIEST TO WHOEVER IS CORRECT.
    11·2 answers
  • Write the letter in the box that correctly describes the three dimensional figure.
    8·2 answers
  • If f(x) = 12x+2, then f^-1(x) =??​
    6·2 answers
  • -8 + 2x = 3x – 12 What is it?​
    14·2 answers
  • Ms. Santiago has many pens in her desk drawer. She says that if you divide the total number of pens 1, 2, 3, 4, 5, or 6 you get
    6·1 answer
  • Help on this math question please explain how you got the answer
    13·1 answer
  • Please help <br> asap <br> Will mark brainliest
    15·1 answer
  • Using 5,7,2 to equal 6
    8·2 answers
  • 7x+5+ 54 how you do this
    12·2 answers
  • the annual income of Sam is $37,368 . what is his monthly income if he earns an equal amount every month​
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!